Wielka pętla - Maroko wycieczka na pustynię, góry Atlas - Przygody4x4

MAROKO - Kraj, który rozbudza zmysły i marzenia!

Wyprawa dla osób ze swoimi samochodami wyprawowymi. Dojazd do Hiszpanii + prom. Powrót promem do Hiszpanii lub Włoch.

 

Jeśli chcecie poczuć niesamowitą atmosferę północnej Afryki, to wyprawa do Maroka nadaje się do tego idealnie.

Przejedziemy z Tobą wrota Afryki! Wspólnie będziemy przemierzać piaszczyste i kamieniste pustynie i wysokie góry Atlas. Odwiedzimy legendarny Marrakesz, błękitny Szawszawan i niesamowity Fez. Zobaczycie setki glinianych ksarów i kasb, a także ogromne zielone oazy palm daktylowych wijące się wzdłuż rzek, pośród niegościnnego, pustynnego krajobrazu.  Maroko to orientalny klimat, baśniowa architektura miast i wsi, fascynujące zabytki oraz egzotyczne krajobrazy zmieniające się, jak w kalejdoskopie. Stawiamy na klimat – będą więc majestatyczne zachody słońca w najlepszych miejscach, będą niezapomniane noclegi w uroczych riadach oraz niesamowite biwaki na pustyni, będzie lokalna kuchnia, która dogodzi waszym podniebieniom. Fotografowie „zapełnią karty” doskonałymi kadrami, a amatorzy offroadu najeżdżą się „do woli” po hamadzie, piasku fesz-fesz oraz górskich drogach, zwanych w Maroku „piste”. My już nie możemy się doczekać tej wyprawy!

 

Termin: 8-20* marca 2025

* Termin na miejscu. Należy do niego doliczyć po minimum 3 dni dojazdu i powrotu (w tym promy).

 

Długość: około 2700 km (po samym Maroku)

Trasa: przejezdna dla standardowego dużego auta terenowego (lub pick-up) z napędem 4×4 i reduktorem.

Noclegi: 6 biwaków, 6 hoteli

Wyżywienie: we własnym zakresie + w miejscowych restauracjach

Maksymalna liczba aut: 10 + 1

Prowadzący:

Michał

 

CO CZEKA CIĘ NA WYPRAWIE DO MAROKA

 

 

dzień 1 

Przypływamy porannym promem z Algeciras do Tangeru. Po odbyciu formalności w porcie jedziemy przez góry Rif do Szawszawan, zwanego błękitnym miastem. Tutejsza urocza medyna słynie z niebieskich ścian, budynków i chodników. To niezwykle klimatyczne, unikalne miejsce, w którym zakosztujecie pierwszych marokańskich dań i zapewne zakupicie pierwsze marokańskie pamiątki. Nocleg w hotelu.

 

dzień 2 

Ruszamy na południe w kierunku Fezu. Po drodze zwiedzamy najważniejsze rzymskie ruiny w Maroku, czyli starożytne miasto Volubilis, znane z odkrytych tu, dobrze zachowanych mozaik. Odwiedzimy też najświętsze miasto Maroka – Mulaj Idris. W zabytkowym riadzie w centrum Fezu pozostaniemy 2 noce.

 

dzień 3 

Dzień w Fez. Najsłynniejsza medyna świata, najbardziej klimatyczne miasto Meghrebu. Miejsce, gdzie czas zatrzymał się 1000 lat temu. Nasz przewodnik zabierze Was zarówno do znanych tradycyjnych garbarni jak i do omijanych przez turystów zaułków. Obiad na dachu z widokiem na medynę? Oczywiście! Dla odważnych czas wolny – np. na negocjacje handlowe z ulicznymi sprzedawcami.

 

dzień 4 i 5

Ruszamy dalej na południe, przekraczamy łańcuch Atlasu Średniego i wjeżdżamy w Atlas Wysoki. Czekają nas bardzo widokowe trasy – nie tylko asfaltowe. Przejedziemy przez jedne z najwyższych przełęczy w Maroku, będziemy się przemieszczać pośród malowniczych glinianych wiosek zwanych ksarami. Przejedziemy też przez dwa najsłynniejsze wąwozy – Dades i Todra. 

 • Szawszawan – unikalne niebieskie miasto
 • Fez – najwspanialsza medyna świata i niezliczone bezcenne zabytki
 • Volubilis – największe rzymskie ruiny w Maroku
 • offroad wśród potężnych wydm Erg Chebbi oraz Erg Chikaka
 • klasyka – trasa rajdu Dakar
 • najbardziej kręte drogi Maroka poprowadzone śmiało przez góry Atlas i Antyatlas
 • Wąwozy Dades i Todra
 • niezliczone gliniane ksary i kazby na pograniczu Sahary i Atlasu Wysokiego, w tym wpisane do UNESCO Ait Bin Haddu – najpiękniejsza gliniana wioska świata
 • Marrakesz – symbol, marzenie podróżników, a w nim najbardziej niezwykły plac w Maroku – Dżami al-Fana
 • niezapomniane biwaki na pustyni, na plaży, w górach i kanionach

 

dzień 6-10

Wjeżdżamy na Saharę. Najbliższe kilka dni spędzamy na pustyni. Nie będzie to jednak niekończąca się monotonia. Marokańska pustynia zadziwia kształtami, formami i kolorami. To zarówno suche góry, płaskowyże, kaniony jak i wyschnięte okresowe jeziora czy meandrujące suche koryta ogromnych rzek. Na Ergu Chebbi oraz Ergu Chikaka nauczycie się jeździć po wydmach, wspólnie z doświadczonym przewodnikiem przemierzycie wielkie przestrzenie płaskiej hamady i słynne piaski feszfesz. Zobaczycie jak wygląda szott. Przejedziecie odcinek słynnego rajdu Paryż-Dakar. Czekają Was nieopisane wręcz widoki i doznania oraz niesamowite biwaki pod rozgwieżdżonym saharyjskim niebem! Ale spokojnie – w połowie tego odcinka zrobimy przerwę serwisową w miejscowości Zagora (zostaniemy tam na jeden nocleg w hotelu).

 

dzień 11

Najpierw zwiedzimy studia filmowe Atlas w Warzazad. Dotrzemy do najsłynniejszego ksaru w Maroko – Ait Bin Haddu (oczywiście wpisany do UNESCO) – dla niektórych to najpiękniejsza gliniana wioska świata. Czeka nas kolejny przejazd przez Atlas Wysoki do Marrakeszu. Oczywiście nie pojedziemy główną drogą, a doliną pełną kolejnych malowniczych glinianych ksarów. Wieczorem udamy się na najsłynniejszy plac Maroka – wpisany do UNESCO Jemaa el-Fnaa. Ożywający co wieczór plac, na którym zobaczycie tańczących Berberów, zrobicie hennę i posmakujecie do woli marokańskich specjałów. Nocleg w hotelu.

 

dzień 12

Czeka nas dłuuuuugi powrót do Tangeru. Nocleg w hotelu.

 

dzień 13

I to już koniec naszej wielkiej marokańskiej przygody. Wypływamy promem z Tangeru do Genui.

 

Przedstawiony program może ulec zmianie ze względu na awarie samochodów, warunki pogodowe i drogowe lub inne czynniki niezależne od organizatora. Organizator zastrzega również możliwość modyfikowania programu według swojego uznania, celem jego najlepszego dostosowania do aktualnych warunków oraz potrzeb grupy. 

Koszty

Dla załóg jadących własnym autem

1490 EURO

za załogę 2 osobową
+ 350 EURO za każdą kolejną osobę


Cena obejmuje:

 • Przygotowanie wyprawy
 • Prowadzenie przez przewodnika po przejechanej trasie
 • Samochód, paliwo i wszystkie koszty przewodnika
 • Opieka organizatora 24 h
 • 6 noclegów w hotelach (ze śniadaniami)
 • 2 wspólne kolacje
 • Lokalny przewodnik w Fez
 • Koszulki, naklejki, gadżety
 • Ubezpieczenie KL/NW
 • Obowiązkową składkę na TFG i TFP

Cena  nie obejmuje:

 • Biletów na prom
 • Paliwa
 • Wyżywienia poza w/w

Już dziś wypełnij poniższy formularz, aby otrzymać dodatkowe informacje