Offroad w cieniu Araratu - wycieczka Armenia 4x4 - Przygody4x4

Brak miejsca na tą wyprawę z Przygody4x4

Armenia - to "perełka" dla prawdziwych podróżników!

Położony na Zakaukaziu niewielki kraj Ormian, przepełniony bezcennymi zabytkami i niesamowitymi krajobrazami. Nieznany skrawek lądu na wschodzie. Pierwsze na świecie chrześcijańskie państwo pełne wczesnośredniowiecznych, klimatycznych monastyrów. Bajeczne widoki, góry, jeziora, wygasłe wulkany, górujący nad horyzontem ośnieżony Ararat. Spora dawka jazdy terenowej, ale i nieco ruchu. Kieliszek wina z granatów, łyczek wyśmienitego koniaku Ararat, dużo szaszłyków z tradycyjnego tandyru… to wszystko czeka Cię na wyprawie Armenia 4×4 – offroad w cieniu Araratu.

 

Na wyprawę dolecisz bezpośrednim lotem z Warszawy do Erywania, gdzie czekać będzie na Ciebie samochód terenowy ze sprzętem biwakowym.

 

Termin: 20-30 lipca 2024

Długość: około 1400 km

Trasa: przejezdna dla standardowego auta z napędem 4×4 i reduktorem.

Noclegi: w hotelach i pod namiotami w warunkach polowych.

Wyżywienie: we własnym zakresie oraz w miejscowych restauracjach.

Maksymalna liczba aut: 9+1

Prowadzący:

MiłoszBeata

CO CZEKA CIĘ NA WYPRAWIE DO ARMENII

 

 

Dzień 1

Wylot z Polski w godzinach wieczornych.

 

Dzień 2

Przylot nad ranem do Erevania. W tym dniu macie czas na odpoczynek po nocnym locie. Oczywiście chętni mogą udać  się na zwiedzanie Erywania. Punkty „obowiązkowe” to wystawa i muzeum poświęcone ludobójstwu Ormian oraz muzeum Matenadaran – zbiór absolutnie bezcennych rękopisów liczących nawet 1500 lat! Żyjąca całą dobę stolica, to również miejsce, gdzie będziecie mogli zasmakować dań ormiańskiej kuchni w jednej z setek restauracji. Wieczorem udamy się wspólnie na zwiedzanie i degustację do słynnej fabryki koniaku Ararat.

 

Dzień 3

 Przejmujemy samochody terenowe i krętymi drogami wijącymi się przez coraz piękniejsze, suche Góry Geghama jedziemy do potężnego kanionu w Garni, znanego z fantazyjnych form bazaltowych (tzw. Symfonia Kamienia). W Garni zobaczycie też grecką świątynię słońca, zasmakujecie lokalnych potraw oraz zagłębicie się w mroczne skalne podziemia wpisanego do UNESCO monastyru Geghard. Na biwak udamy się w wysokie partie gór, aby rozbić namioty na jednej z bezkresnych połonin, pośród wygasłych stożków wulkanicznych.

 

Dzień 4

Kontynuujemy offroad po wulkanicznych Górach Geghama. Meandrując po połoninach między stożkami potężnych wygasłych wulkanów wyjedziemy w okolice najwyższego szczytu Azhdahak (3597 m n.p.m.). Sam szczyt zdobędziemy pieszo po krótkim trekingu. Odwiedzimy też wysokogórskie jezioro Aknalich i rozbijemy biwak z widokiem na Ararat, Aragats i inne wulkany Armenii.

 

Dzień 5

Opuszczamy Góry Geghama aby zmienić krajobraz. Czeka nas wyjątkowo widokowa trasa po Parku Narodowym Dilijan. Wapienne skały, rozległe zielone połoniny i… nieczęste w Armenii gęste lasy. Nocleg i kolacja w hotelu w Dilijan.

Dzień 6

Zaczynamy znów przejazdem terenowym – nad armeńskie morze czyli Jezioro Sewan. Tutaj obowiązkowo odwiedzimy słynny monastyr, będzie okazja do zakupu lokalnego rękodzieła, wydobywanych z dna jeziora „księżycowych kamieni” oraz kilku lokalnych specjałów. Kolejny punkt programu to wpisana do UNESCO nekropolia w Noratus – jedno z największych skupisk rzeźbionych chaczkarów na świecie. Będzie okazja do kąpieli w jeziorze, a na biwak znów wrócimy w góry.

 

Dzień 7

 Dzień poświęcimy na eksplorację kolejnych łańcuchów górskich, zobaczymy najstarszy karawanseraj w Armenii, wjedziemy do jednego z kraterów wulkanicznych, czeka nas sporo terenowych dróg na obrzeżach rezerwatu „Herher Woodland Sanctuary” oraz przejazd przez kanion rzeki Arpa.

 

Dzień 8

Podążamy na południe aby zobaczyć Zorac Karer – „armeńskie Stonehenge”, czyli megalityczne struktury złożone z kamiennych kręgów. Czeka nas też spacer po „skalnym mieście” w okolicach Goris, w którym to miasteczku pozostaniemy na nocleg w hotelu. 

 

Dzień 9

Dziś czeka nas przejażdżka wpisaną do księgi rekordów Guinessa, najdłuższą na świecie jednosekcyjną kolejką linową zwaną „Skrzydłami Tatewu„. Widok na rozciągający się poniżej kanion rzeki Worotan na pewno pozostanie Wam na długo w pamięci, podobnie jak wizyta w kolejnym symbolu Armenii – klasztorze Tatew z IX w. Głęboką na ponad 1000 metrów dolinę Worotanu obejrzymy z różnych perspektyw. Najbardziej widokowy fragment przekroczymy też, jadąc spektakularnie poprowadzonymi drogami. 
Rozpoczynamy powrót, ale czeka nas jeszcze bajecznej urody kanion, w którym leży monastyr Noravank – wspaniale eksponujący się na tle tzw. czerwonych klifów oraz wizyta w winiarni i kolejna kolacja z lokalnymi przysmakami.

 

Dzień 10

Kilka dróg terenowych doprowadzi nas pod klasztor Khor Virap – miejsce znane z widokówek, dzięki doskonale eksponującemu się stąd Araratowi – świętej górze Ormian. Również sam klasztor zachwyca urodą. Być może zobaczymy składających symboliczne ofiary wiernych (w ramach ofiary uwalnia się zakupione wcześniej białe gołębie). To tutaj według legendy rozpoczęła się era chrześcijaństwa w kraju Ormian. Po południu zawitamy znów w hotelu w Erywaniu, gdzie zjemy ostatnią wspólną kolację. 

 

Dzień 11

W nocy transfer na lotnisko i powrót do Polski.

Koszty

Dla załóg jadących wynajętym autem

1890 USD od osoby

przy 2 osobach w aucie

1690 USD od osoby

przy 3 osobach w aucie

1490 USD od osoby

przy 4 osobach w aucie

 w sprawie zniżek dla dzieci prosimy o kontakt


Cena obejmuje:

 • Przygotowanie wyprawy
 • Prowadzenie konwoju przez polskiego pilota po przejechanej trasie
 • Opieka organizatora 24 h
 • Wszystkie koszty pilota i jego pojazdu, w tym paliwo, parkingi, noclegi
 • Wynajem samochodu terenowego z najwyższym pakietem ubezpieczenia
 • Kompletny sprzęt biwakowy (z wyjątkiem śpiwora)
 • Lokalny przewodnik i mechanik
 • Samochód, paliwo i wszystkie koszty w/w ekipy
 • 5 noclegów w hotelach/pensjonatach ze śniadaniami
 • 6 zorganizowanych posiłków (obiad lub kolacja)
 • Wizyty w winiarni oraz w fabryce koniaku wraz z degustacjami
 • Bilety wstępu do zaplanowanych atrakcji
 • Koszulki, naklejki, gadżety
 • Ubezpieczenie KL/NW 
 • Obowiązkową składkę na TFG i TFP

Cena  nie obejmuje:

 • Biletu na samolot (dolot/powrót)
 • Paliwa do samochodu uczestników
 • Wyżywienia nie ujętego w pakiecie
 • Wydatków osobistych

Już dziś wypełnij poniższy formularz, aby otrzymać dodatkowe informacje