Śladami karawan - Przygody4x4 - Offroadowe podróże 4x4 do Gruzji, Rumunii, Bułgarii, Albanii, Maroko, Omanu i innych krajów. Podróże przez bezdroża!

MAROKO - Kraj, który rozbudza zmysły i marzenia!

Jeśli chcecie poczuć niesamowitą atmosferę północnej Afryki, to wyprawa do Maroka nadaje się do tego idealnie.

Przejedziemy z Tobą wrota Afryki! Wspólnie będziemy przemierzać piaszczyste i kamieniste pustynie, wysokie góry Atlas oraz wspaniałe atlantyckie wybrzeże. Odwiedzimy legendarny Marrakesz oraz mało znaną, ale nie ustępującą mu urodą Essaouirę. Zobaczycie setki glinianych ksarów i kasb, a także ogromne zielone oazy palm daktylowych wijące się wzdłuż rzek, pośród niegościnnego, pustynnego krajobrazu.  Maroko to orientalny klimat, baśniowa architektura miast i wsi, fascynujące zabytki oraz egzotyczne krajobrazy zmieniające się, jak w kalejdoskopie. Stawiamy na klimat – będą więc majestatyczne zachody słońca w najlepszych miejscach, będą niezapomniane noclegi w uroczych riadach i berberyjskich namiotach na pustyni, będzie lokalna kuchnia, która dogodzi waszym podniebieniom. Chętni pogalopują konno po plaży, fotografowie „zapełnią karty” doskonałymi kadrami, a amatorzy offroadu najeżdżą się „do woli” po hamadzie, piasku fesz-fesz oraz górskich drogach, zwanych w Maroku „piste”. My już nie możemy się doczekać tej wyprawy!

 

Na wyprawę dolecisz lotem z Warszawy, a na miejscu czekać będzie samochód terenowy.

 

Termin: 17-27 lutego 2023

Długość: około 2700 km (po samym Maroku)

Trasa: przejezdna dla standardowego dużego auta terenowego (lub pick-up) z napędem 4×4 i reduktorem.

Noclegi: w hotelach (riadach) i berberyjskich campach 

Wyżywienie: W miejscowych restauracjach, obiektach noclegowych + lunchboxy

Maksymalna liczba aut: 8 + 1

Prowadzący:

MiłoszMichał

 

CO CZEKA CIĘ NA WYPRAWIE DO MAROKA

 

 

 

 

dzień 1 

Przylot do Marrakeszu i transfer do hotelu. Tu zjemy pierwszy marokański obiad i udamy się na najsłynniejszy plac Maroka – wpisany do UNESCO Jemaa el-Fnaa. Ożywający co wieczór plac, na którym zobaczycie tańczących Berberów, zrobicie pierwszą hennę i posmakujecie do woli marokańskich specjałów. Zabierzemy Was również do berberyjskiej apteki, gdzie można kupić specyfiki na każdą dolegliwość!

 

dzień 2 

Odbiór samochodów. Czeka Was pierwsze „starcie” z marokańską rzeczywistością drogową. Wyjazd z centrum Marrakeszu będzie terapią szokową nawet dla wytrawnych kierowców. Adrenalina zdąży jednak opaść zanim dojedziemy do nadmorskiego miasta Essaouira. To perła marokańskiej architektury – wpisana do UNESCO medyna, fort oraz stary port zapewne przypadną Wam do gustu. Wieczorem dla chętnych zaplanowaliśmy galop po plaży przy zachodzie słońca, a dla wszystkich prawdziwą berberyjska kolację!

 

dzień 3 

Czeka nas pierwszy przejazd przez góry Atlas. Pierwsze widokowe trasy – nie koniecznie asfaltowe. Być może skusimy się na krótki spacer w tzw. Rajskiej Dolinie. Na nocleg zjedziemy do miasta Taroudant, zwanego też małym Marrakeszem. Może i miasto nie jest duże, ale jego fortyfikacje – imponujące.

 

dzień 4

Jesteśmy już na południe od głównego grzbietu Atlasu. Z widokami na najwyższy szczyt Toubkal będziemy się przemieszczać pośród malowniczych glinianych wiosek zwanych ksarami aż dotrzemy do tej najsłynniejszej – Ait Bin Haddu (oczywiście wpisana do UNESCO) – dla niektórych to najpiękniejsza gliniana wioska świata.

 

dzień 5-7

Najpierw zobaczymy słynne studia filmowe w Warzazad, a następnie rozpoczynamy właściwy offroad. Najbliższe kilka dni spędzamy na pustyni. Nie będzie to jednak niekończąca się monotonia. Marokańska pustynia zadziwia kształtami, formami i kolorami. To zarówno suche góry, płaskowyże, kaniony jak i wyschnięte okresowe jeziora czy meandrujące suche koryta ogromnych rzek. Będą oczywiście wydmy na Ergu Chebbi oraz Ergu Chikaka oraz wielkie przestrzenie płaskiej hamady i słynne piaski feszfesz. A przede wszystkim – biwaki pod rozgwieżdżonym saharyjskim niebem!

 • Essaouira – stary port, medyna i piękna plaża
 • Fez – najwspanialsza medyna świata i niezliczone bezcenne zabytki
 • offroad wsród potężnych wydm Erg Chebbi oraz Erg Chikaka
 • klasyka – trasa rajdu Dakar
 • najbardziej kręte drogi Maroka poprowadzone śmiało przez góry Atlas i Antyatlas
 • niezliczone gliniane ksary i kazby na pograniczu Sahary i Atlasu Wysokiego, w tym wpisane do UNESCO Ait Bin Haddu – najpiękniejsza gliniana wioska świata
 • Marrakesz – symbol, marzenie podróżników, a w nim najbardziej niezwykły plac w Maroku – Dżami al-Fana
 • Taroudant -” mały Marrakesz”, z pięciokilometrowymi glinianymi murami
 • niezapomniane biwaki na pustyni, na plaży, w górach i kanionach
 • galop konno po plaży nad oceanem 

 

 

 

 

dzień 8

Opuszczamy pustynię. Czeka nas długa trasa wśród widoków i zmieniających się krajobrazów do miasta Fez. Po kilku dniach na pustyni zapewne z przyjemnością zakosztujecie hotelowych dobrodziejstw w jednym z klimatycznych rijadów.

 

dzień 9

Dzień w Fez. Najsłynniejsza medyna świata, najbardziej klimatyczne miasto Meghrebu. Miejsce, gdzie czas zatrzymał się 1000 lat temu. Nasz przewodnik zabierze Was zarówno do znanych tradycyjnych garbarni jak i do omijanych przez turystów zaułków. Obiad na dachu z widokiem na medynę? Oczywiście! Dla odważnych czas wolny – np. na negocjacje handlowe z ulicznymi sprzedawcami.

 

dzień 10

Czeka nas dłuuuuugi powrót do Marrakeszu. Po drodze zobaczymy jeszcze najbardziej znane w Maroko wodospady Ozzoud. Dla wytrwałych – kolejny wieczór na placu Jemaa el-Fnaa.

 

dzień 11

Wylot do Polski.

 

Przedstawiony program może ulec zmianie ze względu na awarie samochodów, warunki pogodowe i drogowe lub inne czynniki niezależne od organizatora. Organizator zastrzega również możliwość modyfikowania programu według swojego uznania, celem jego najlepszego dostosowania do aktualnych warunków oraz potrzeb grupy. 

Koszty

Dla osób jadących wynajętym autem

3300 zł 

za załogę 2 osobową
+ 300 zł za każdą kolejną osobę

1200 euro za wynajem całego auta 


Cena obejmuje:

 • Wynajem samochodu terenowego 
 • Przygotowanie wyprawy
 • Prowadzenie przez pilota po przejechanej trasie
 • Opieka organizatora 24 h
 • Koszulki, naklejki, gadżety
 • Ubezpieczenie KL/NW

Cena  nie obejmuje:

 • Biletu lotniczego do/z Marrakeszu
 • Paliwa
 • Wyżywienia
 • Noclegów w hotelach
 • Opłat za wstępy i dodatkowe atrakcje

Już dziś wypełnij poniższy formularz, aby otrzymać dodatkowe informacje