Kolebka chrześcijaństwa - Przygody4x4 - Offroadowe podróże 4x4 do Gruzji, Rumunii, Bułgarii, Albanii, Maroko, Omanu i innych krajów. Podróże przez bezdroża!

Armenia - to "perełka" dla prawdziwych podróżników!

Położony na Zakaukaziu niewielki kraj Ormian, przepełniony bezcennymi zabytkami i niesamowitymi krajobrazami. Nieznany skrawek lądu na wschodzie. Pierwsze na świecie chrześcijańskie państwo pełne wczesnośredniowiecznych, klimatycznych monastyrów. Bajeczne widoki, góry, jeziora, wygasłe wulkany, górujący nad horyzontem ośnieżony Ararat. Spora dawka jazdy terenowej, ale i nieco ruchu. Kieliszek wina z granatów, łyczek wyśmienitego koniaku Ararat, dużo szaszłyków z tradycyjnego tandyru… to wszystko czeka Cię na wyprawie Armenia 4×4 – kolebka chrześcijaństwa.

 

Na wyprawę możesz jechać jako pasażer w naszym samochodzie lub dolecieć samolotem na miejsce, gdzie czekać będzie na Ciebie samochód terenowy ze sprzętem biwakowym.

 

Termin: 2-11 czerwca 2023

Długość: około 1400 km

Trasa: przejezdna dla standardowego auta z napędem 4×4 i reduktorem.

Noclegi: w hotelach i pod namiotami w warunkach polowych.

Wyżywienie: we własnym zakresie oraz w miejscowych restauracjach.

Maksymalna liczba aut: 8+1

Prowadzący:

MiłoszBeata

CO CZEKA CIĘ NA WYPRAWIE DO ARMENII

 

 

Dzień 1

Wylot z Polski w godzinach wieczornych.

 

Dzień 2

Przylot nad ranem. Transfer do hotelu w Erevaniu. Po krótkim śnie i śniadaniu udajemy się na zwiedzanie Erevania. Punkty „obowiązkowe” to słynna fabryka koniaku Ararat oraz muzeum Matenadaran – zbiór absolutnie bezcennych rękopisów liczących nawet 1500 lat! Żyjąca całą dobę stolica, to również miejsce, gdzie będziecie mogli zasmakować dań ormiańskiej kuchni w jednej z setek restauracji. A może skusicie się na zjazd 900 metrową tyrolką przechodzącą pod jednym z drogowych wiaduktów w centrum miasta?

 

Dzień 3

 Przejmujemy samochody terenowe i krętymi drogami wijącymi się przez coraz piękniejsze, suche Góry Geghama do potężnego do potężnego kanionu w Garni, znanego z fantazyjnych form bazaltowych (tzw. Symfonia Kamienia). W Garni zobaczycie też grecką świątynię słońca, zasmakujecie lokalnych potraw oraz zagłębicie się w mroczne skalne podziemia wpisanego do UNESCO monastyru Geghard. Na biwak udamy się w wysokie partie gór, aby rozbić namioty na jednej z bezkresnych połonin, pośród wygasłych stożków wulkanicznych.

 

Dzień 4

Kontynuujemy offroad po wulkanicznych Górach Geghama. Meandrując po połoninach między stożkami potężnych wygasłych wulkanów wyjedziemy w okolice najwyższego szczytu Azhdahak (3597 m n.p.m.). Sam szczyt zdobędziemy pieszo po krótkim trekingu. Odwiedzimy też wysokogórskie jezioro Aknalich. Kolejny punkt programu to wpisana do UNESCO nekropolia w Noratus – jedno z największych skupisk rzeźbionych chaczkarów na świecie. Biwak rozbijemy na brzegu armeńskiego morza – czyli Jeziora Sewan.

Dzień 5

 Po porannej kąpieli znów wrócimy w góry. Zobaczymy najstarszy karawanseraj w Armenii oraz bajecznej urody kanion, w którym leży monastyr Noravank – wspaniale eksponujący się na tle tzw. czerwonych klifów. Tutaj też w niezwykłej „jaskiniowej” restauracji zjemy szaszłyki przygotowywane w tradycyjnym glinianym piecu (tandyr). Podczas odwiedzin lokalnej winiarni będziecie mogli posmakować nietypowych armeńskich trunków – np. wina z granatów czy wódki z morwy. Nocleg w górach.

 

Dzień 6

Rano dosłownie wjedziemy do jednego z kraterów wulkanicznych. Czeka nas sporo terenowych dróg na obrzeżach rezerwatu „Herher Woodland Sanctuary” oraz przejazd wzdłuż kanionu rzeki Arpa. Być może odwiedzimy lokalne ciepłe źródła. Następnie, klucząc bezdrożami na wysokości ponad 3000 m n.p.m. pomiędzy licznymi stożkami wulkanów, dotrzemy na do skupiska petroglifów nad wysokogórskim jeziorem Ughtasar.

 

Dzień 7

Dziś czeka nas przejażdżka wpisaną do księgi rekordów Guinessa, najdłuższą na świecie jednosekcyjną kolejką linową zwaną „Skrzydłami Tatewu„. Widok na rozciągający się poniżej kanion rzeki Worotan na pewno pozostanie Wam na długo w pamięci, podobnie jak wizyta w kolejnym symbolu Armenii – klasztorze Tatew z IX w. Głęboką na ponad 1000 metrów dolinę Worotanu obejrzymy z różnych perspektyw. Najbardziej widokowy fragment przekroczymy dwukrotnie, jadąc spektakularnie poprowadzonymi drogami. Kolację zjemy już w przytulnym hotelu w Goris.

 

Dzień 8

Rano spacer po „skalnym mieście” w okolicach Goris. Następnie czeka nas kilka punktów widokowych i wizyta nad położonym wysoko w górach jeziorem Sevlich. Od tego miejsca zaczyna się nasz powrót w kierunku stolicy Armenii. Po drodze zobaczymy jeszcze Zorac Karer – „armeńskie Stonehenge”, czyli megalityczne struktury złożone z kamiennych kręgów. Przedostatnią noc tej wyprawy spędzimy znów w górach, nieopodal ruin jednego z setek prastarych monastyrów.

 

Dzień 9

Kilka dróg terenowych doprowadzi nas pod klasztor Khor Virap – miejsce znane z widokówek, dzięki doskonale eksponującemu się stąd Araratowi – świętej górze Ormian. Również sam klasztor zachwyca urodą. Być może zobaczymy składających symboliczne ofiary wiernych (w ramach ofiary uwalnia się zakupione wcześniej białe gołębie). To tutaj według legendy rozpoczęła się era chrześcijaństwa w kraju Ormian. Po południu zawitamy znów w hotelu w Erevaniu, gdzie zjemy ostatnią wspólną kolację. 

 

Dzień 10

W nocy transfer na lotnisko i powrót do Polski.

Koszty

Dla załóg jadących wynajętym autem

2900 zł 

za auto z 2 osobami
+ 300 zł za każdą kolejną dorosłą osobę

+ 990 euro za wynajem samochodu 4×4 (na ekipę)


Cena obejmuje:

 • Wynajem samochodu terenowego z najwyższym pakietem ubezpieczenia
 • Sprzęt biwakowy (z wyjątkiem śpiwora)
 • Przygotowanie wyprawy
 • Prowadzenie przez pilota po przejechanej trasie
 • Opieka organizatora 24h
 • Koszulki, naklejki, gadżety
 • Ubezpieczenie KL/NW

Cena  nie obejmuje:

 • Biletu na samolot (dolot/powrót)
 • Noclegów w hotelach
 • Paliwa
 • Wyżywienia
 • Opłat za dodatkowe atrakcje

Już dziś wypełnij poniższy formularz, aby otrzymać dodatkowe informacje