W poszukiwaniu zorzy polarnej III - Przygody4x4 - Offroadowe podróże 4x4 do Gruzji, Rumunii, Bułgarii, Albanii, Maroko, Omanu i innych krajów. Podróże przez bezdroża!

Płw. Kolski – jedno z najdzikszych i najtrudniej dostępnych miejsc w Europie

To wyjątkowe i tajemnicze miejsce, które czeka abyś je odkrył – tym razem w zimowej aurze. Poczuj się jak prawdziwy pionier przemierzając zaśnieżone, mroźne przestrzenie rosyjskiej północy. Zobacz widoki arktycznej tundry. Będziemy się poruszać po zaśnieżonych asfaltach, szutrach oraz zapomnianych leśnych drogach biegnących przez tajgę. Dotrzemy nad skute lodem wybrzeże Morza Białego i Morza Barentsa – aż na Nordkapp – kraniec Europy. Czeka nas dzień na nartach w Chibinach, wycieczka poduszkowcem po zamarzniętym jeziorze Onega oraz jazdy skuterami i psimi zaprzęgami. Przy odrobinie szczęścia naszym udziałem stanie się obserwacja zorzy polarnej.

Nie obawiaj się arktycznej zimy! Wspaniała przygoda czeka na ciebie nie tylko w wakacje!

 

Na wyprawę możesz jechać swoim samochodem terenowym lub jako pasażer w naszym samochodzie.

Termin: 21.02 - 5.03* 2022

* Termin nie uwzględnia dojazdu z Polski do granicy Estonia/Rosja i powrotu z Norwegii. Należy do niego doliczyć po 2-3 dni.

 

Długość: około 3000 km (plus dojazd do granicy Estonia/Rosja i powrót z Norwegii).

Trasa: przejezdna dla auta z napędem 4×4 (również SUV, pick-up). Zalecane opony zimowe lub AT.

Noclegi: w hotelach i pensjonatach

Wyżywienie: we własnym zakresie oraz w miejscowych restauracjach.

Maksymalna liczba aut: 9+1

Prowadzący:

Michał

Co czeka Cię na tej wyprawie

 

 

dzień 1 – 200 km

Spotykamy się na przejściu granicznym w Narwie i po krótkiej odprawie wspólnie przekraczamy granicę z Rosją. Udajemy się w kierunku Sankt Petersburga, gdzie dotrzemy wieczorem, a zatrzymamy się w hotelu w samym centrum.

 

dzień 2 – 0 km

W tym dniu odpoczywamy od jazdy samochodem. Zamiast tego wraz z polskojęzycznym przewodnikiem zobaczycie centrum Sankt Petersburga wraz z jego licznymi zabytkami. Po południu chętni będą mogli zwiedzić muzeum w Ermitażu. Zapewne nie zabraknie również wrażeń kulinarnych – restauracje na słynnym Prospekcie Newskim i w jego okolicy czekają na Was!

 

dzień 3 – 300 km

Wyruszamy wcześnie rano – na wschód, w kierunku Ładogi – największego jeziora w Europie. Po południu dotrzemy nad jego brzeg i zobaczymy bezkresne, zamarznięte wody. Tu zanocujemy w klimatycznej,  zasypanej śniegiem bazie.

 

dzień 4 – 130 km

Wyruszamy zaśnieżoną drogą terenową w kierunku Jeziora Samoziero. Dopiero na miejscu przekonamy się, czy droga jest przejezdna i czy uda nam się przebrnąć przez ten odcinek tajgi. Nocleg w domkach z dostępem do rosyjskiej bani i oczywiście tradycyjne karelskie dania na kolację.

 

dzień 5 – 90 km

Rano czekać na nas będą przygotowane psie zaprzęgi. Po krótkim instruktarzu wyruszymy z naszymi czworonożnymi przyjaciółmi w tajgę. Przejedziemy przez zamarznięte jeziora, rzeki i zasypane śniegiem lasy. Po powrocie i obiedzie pojedziemy do hotelu w Pietrozavodsku – stolicy Karelii.

 

dzień 6 – 200 km

W tym dniu przesiadamy się na poduszkowce i rozpoczynamy emocjonującą wycieczkę po zamarzniętym jeziorze Onega na wyspę Kiży. Tam wraz z przewodnikiem zwiedzimy światowej klasy skansen rosyjskiego budownictwa  drewnianego (UNESCO).  Po powrocie obiad i przejazd do kolejnej, bardzo klimatycznej bazy noclegowej.

 

dzień 7 – 600 km

W tym dniu pokonamy długi dystans słynną trasą M18 biegnącą w kierunku Murmańska. To 550 km przez niekończącą się tajgę. W międzyczasie przekroczymy krąg polarny i wypatrywać będziemy aurora borealis – zorzy. Nocleg w przytulnym pensjonacie – już na Płw. Kolskim.

 

dzień 8 – 250 km

Jedziemy dalej na północ, do Kirovska – miasta położonego w Chibinach – niesamowitych, mało znanych górach o księżycowym krajobrazie. Tu zobaczymy ogromną śnieżną wioskę, pełną rzeźb ze śniegu i lodu. Nocleg w hotelu w Kirowsku.

 

dzień 9 – 0 km

Jedziemy na narty! Może i w Alpach są bardziej znane kurorty, ale kto z twoich znajomych może pochwalić się, że jeździł na stokach w Chibinach? Tutejsze stoki zaskoczą Cię! Długie, równe i niezatłoczone, a do tego jazda z takimi widokami… Nie straszny nam będzie nawet srogi mróz! Nocleg w hotelu w Kirowsku.

 

dzień 10 – 200 km

Dziś kolejna niesamowita atrakcja – kilkugodzinna wycieczka skuterami śnieżnymi po Chibinach. Sporo adrenaliny i wciąż te same, oszałamiające przestrzenie górskiej tundry. Po obiedzie udamy się do Murmańska – miasta-symbolu.  Nocleg w hotelu w Murmańsku.

 

dzień 11 – 400 km

Dzień rozpoczniemy od udania się na punkt widokowy, z którego roztacza się panorama Murmańska. Zobaczymy słynny pomnik Aloszy oraz zwiedzimy lodołamacz Lenin – pierwszy na świece lodołamacz o napędzie atomowym. Dziś opuścimy Rosję. Zanim jednak wjedziemy na terytorium Norwegii czeka nas wiele kilometrów niełatwych, oblodzonych dróg, silny wiatr i zamiecie śnieżne oraz kolejne miejsce-legenda – Zapolarny, miasto, w którym Rosjanie wywiercili najgłębszą dziurę na ziemi. Po przekroczeniu granicy, z miejsca noclegowego będzie szansa znów zobaczyć symbol rejonów polarnych – zorzę.

 

dzień 12 – 500 km

Jedziemy wzdłuż wybrzeża Morza Barentsa przez odludne, puste rejony północnej Norwegii. Dookoła tylko tundra i rzadko rozsiane osady rybackie. I te widoki… Tuż przed zakończeniem dnia przejedziemy przez długi na ponad 6 km tunel poprowadzony ponad 100 metrów pod dnem morskim! Nocleg w jednej z norweskich wiosek nad brzegiem Morza Barentsa.

 

dzień 13 – 280 km

To będzie ten dzień! To właśnie wtedy dotrzemy na koniec Europy, na Nordkap, do miejsca gdzie ponad trzystumetrowy klif opada do morza, a dalej… nie ma już nic. Następnie czeka nas droga powrotna do Lakselv, gdzie wieczorem zatrzymamy się na ostatni wspólny nocleg. Następnego dnia rano nastąpi oficjalne zakończenie wspólnej podróży.

 

Przedstawiony program może ulec zmianie ze względu na dostępność miejsc noclegowych, awarie samochodów, warunki pogodowe i drogowe lub inne czynniki niezależne od organizatora. Organizator zastrzega również możliwość modyfikowania programu według swojego uznania, celem jego najlepszego dostosowania do aktualnych warunków oraz potrzeb grupy. 

Koszty

Dla osób jadących własnym autem

3500 zł za auto

z 2 osobami
+ 500 zł za każdą kolejną osobę


Cena obejmuje:

 • Przygotowanie wyprawy
 • Prowadzenie przez pilota po przejechanej trasie
 • Opieka organizatora 24h
 • Koszulki, naklejki, gadżety
 • Pomoc w załatwianiu wizy rosyjskiej

Cena  nie obejmuje:

 • Paliwa i opłat drogowych
 • Wyżywienia
 • Noclegów w hotelach
 • Opłat za wstępy i dodatkowe atrakcje
 • Opłaty za wizę rosyjską

Dla osób jadących w aucie z nami

4000 zł od osoby


Cena obejmuje:

 • Przygotowanie wyprawy
 • Prowadzenie przez pilota po przejechanej trasie
 • Opieka organizatora 24h
 • Transport samochodem terenowym na całej trasie
 • Koszulki, naklejki, gadżety

Cena nie obejmuje:

 • Posiłków w restauracjach
 • Noclegów w hotelach
 • Opłat za wstępy i dodatkowe atrakcje
 • Opłaty za wizę
Pozostałe koszty wiza rosyjska - ok. 450-700zł;
paliwo: w Rosji ok. 2,5 zł/l; w Norwegii ok. 7 zł/l; w pozostałych krajach ceny podobne jak w Polsce;
wyżywienie – nieco taniej niż w Polsce; obiad w restauracji – 10-15€;
noclegi w hotelach – około 550€ za osobę (w sumie);
Atrakcje dodatkowe wstęp na Nordkapp - 120zł; komplet zorganizowanych atrakcji - około 450€ za osobę (w sumie);

Już dziś wypełnij poniższy formularz, aby otrzymać dodatkowe informacje