Afryka dzika – Przygody4x4 – Offroadowe podróże 4×4 do Gruzji, Rumunii, Bułgarii, Albanii, Maroko, Omanu i innych krajów. Podróże przez bezdroża!

NAMIBIA i BOTSWANA to najbezpieczniejsze kraje czarnej Afryki

Namibia jest idealna do rozpoczęcia przygody z czarną Afryką. To jeden z najmłodszych afrykańskich krajów, bezpieczny, ustabilizowany, otwarty dla turystów. Zaś Botswana to stosunkowo bogaty, szybko rozwijający się kraj, który już od lat stawia na rozwój turystyki.

Na tej wyprawie wspólnie będziemy przemierzać piaszczyste i kamieniste pustynie, spalone słońcem góry i sawanny oraz owiane złą sławą Wybrzeże Szkieletów. Tu nie ma zabytków – tutaj przyjeżdża się, aby poczuć Afrykę. To tutaj zobaczysz z bliska dzikie zwierzęta – antylopy, żyrafy, słonie, lwy, hipopotamy, krokodyle, nosorożce i wiele innych. Wspólnie zagościmy w tradycyjnych wioskach rdzennych plemion Himba, Herero i Damara. Posłuchamy afrykańskich dźwięków, zobaczymy afrykańskie tańce, sprawdzimy, jak wygląda ich życie. Podczas podniebnych podróży awionetkami oglądniecie pustynię Namib oraz deltę Okavango z lotu ptaka. Zanurzycie też stopy w falach Oceanu Atlantyckiego, zobaczycie endemiczną welwiczię i petroglify buszmenów. Będziemy pływać tradycyjną łodzią mokoro, podziwiać zachody słońca nad rozlewiskami Kavango, tropić zwierzęta wraz z miejscowymi przewodnikami.

Wszystkie noclegi będą na zorganizowanych, klimatycznych kempingach, a część również w luksusowych lodgach. Będzie okazja do posmakowania wyśmienitych dań, przygotowanych m.in. z mięsa zebry, elanda, oryxa, impali.

Ta wyprawa to wyjątkowa uczta dla duszy, oczu, a nawet waszego podniebienia.

 

Termin: 29.11-18.12* 2019

*Istnieje możliwość skrócenia wyprawy (tylko Namibia) z wylotem 10 grudnia.

 

Dolot i powrót samolotem (loty z Warszawy, Gdańska, Krakowa, Pragi i Wiednia). Poruszamy się w pełni wyposażonymi samochodami terenowymi wynajętymi na miejscu.

 

Długość: około 5000 km 

Trasa: przejezdna dla standardowego dużego auta terenowego z napędem 4×4,  reduktorem i oponami AT. Uczestnicy otrzymają auta dostosowane do trudności trasy.

Noclegi: 14x na campingach z dostępem do wody i toaletami oraz 5x w luksusowych lodgach.

Wyżywienie: we własnym zakresie oraz w miejscowych restauracjach.

Maksymalna liczba aut: 8+1

 

Prowadzący:

Miłosz Beata

 

CO CZEKA CIĘ NA WYPRAWIE DO NAMIBII I BOTSWANY

 

 

dzień 1

Po przylocie udajecie się do lodge w Windhoek na zasłużony odpoczynek. Po południu przejmiecie auta i sprzęt, a wieczorem zjemy pierwszą wspólną kolację.

 

dzień 2

Po śniadaniu ruszamy na zakupy do miejscowego centrum handlowego. Po zakupach i lunchu… w drogę. Po opuszczeniu stolicy zobaczycie inny świat – surowy, bezkresny, gorący, afrykański. Już w tym dniu będzie szansa „upolować” pierwszego oryxa – symbol Namibii. Pokażemy Wam również jedną z najlepszych panoram w tym kraju, rozpościerającą się z przełęczy Spreetshoogte. Szutrowymi drogami dotrzemy na camping w Sesriem – miejsce stanowiące bramę do Parku Namib-Naukluft. Wieczorem czeka nas wystawna kolacja, podczas której wasze podniebienia będą rozpieszczane lokalnymi daniami.

 

dzień 3

Ruszamy bardzo wcześnie przy wschodzie słońca, wjeżdżamy kilkadziesiąt kilometrów w głąb parku. Po drodze zobaczymy największe na świecie wydmy, o wysokości ponad 250 m. Dojedziemy do Sossusvley czyli miejsca, gdzie w porze deszczowej wpływa i wysycha okresowa rzeka Tsauchab, tworząc śnieżnobiałe solne pokrywy pośród czerwonych wydm. Chętni wejdą na szczyt jednej z najwyższych wydm zwanej Grand Daddy! Gorące popołudnie upłynie nam na przemieszczaniu się na północ, w kierunku przełęczy Guab. Biwak.

 

dzień 4

Przekraczamy symboliczne miejsce – Zwrotnik Koziorożca i kierujemy się do położonego nad Atlantykiem Walvis Bay. Po drodze odwiedzamy takie punkty jak Zebra Mountains, Kuiseb Pass oraz Vogelvederberg. W Walvis Bay zaprosimy Was na pyszne owoce morza w kultowej knajpie Anchors. Na pobliskiej lagunie zobaczymy stada uroczych flamingów i przez „moon landscape” dojedziemy do kolejnego biwaku w oazie Geonikontas.

 

dzień 5

Rano przejazd terenowy suchym korytem rzeki Khan do Swakopfmund. Stąd ekipy chętne na lot widokowy polecą wzdłuż południowej części Wybrzeża Szkieletów nad wydmy Sussusvley. Pozostali będą mieli dużo wolnego czasu na kawę, zakupy i ewentualne odwiedziny niewielkiego akwarium w Swakopfmund. Po powrocie „lotników” wszyscy zjemy obiad i ruszamy solnymi drogami na północ, wzdłuż Wybrzeża Szkieletów, na Cape Cross – do miejsca, gdzie z baaardzo bliska zapoznacie się z fokami. Zobaczycie też niesamowitą roślinę – welwiczię. Biwak w dolinie rzeki Ugab – obowiązkowy grill!

 

dzień 6

Dziś dużo terenu przez najbardziej odludne fragmenty Namibii. Zobaczymy naskalne petroglify buszmenów w Twyfelfontein. Odwiedzimy żywe muzeum ludu Damara. Nocleg w luksusowej lodge.

 

dzień 7

Jedziemy na północ przez Damaraland, aż do Purros – słynnego campingu, który często odwiedzany jest przez miejscowe słonie. Po drodze oczywiście bezkresna pustynia, busz, kaniony, suche rzeki i… wypatrujemy żyraf. 

 

dzień 8

Wracamy na krótko do cywilizacji. Docieramy do Opuwo, stolicy Himbalandu. Oczywiście nie będzie nas prowadzić zwykła asfaltowa droga, a piaszczysto-szutrowa, zagubiona w buszu ścieżka łącząca rozsiane w tym regionie malutkie wioski plemion Himba i Herero. Tutaj z zaskoczeniem odkryjecie jak nowoczesność miesza się z tradycją, zobaczycie mix kulturowy, a na koniec dnia odpoczniecie na wygodnym campingu.

 

dzień 9

Przed południem z lokalnym przewodnikiem odwiedzimy jedną z autentycznych wiosek Himba i przyjrzymy się dokładniej życiu tego plemienia. Przemieszczamy się do największego parku narodowego w Namibii – Parku Narodowego Etosha. Noc spędzimy na campingu zlokalizowanym tak, aby przy zachodzie i wschodzie słońca można było obserwować przychodzące do wodopoju dzikie zwierzęta.

 

dzień 10

Trzeba wstać wcześnie, aby mieć szanse zobaczyć zwierzęta przychodzące do wodopojów. Tego dnia poczujecie się jak na prawdziwym bezkrwawym safari! Poruszając się po tym ogromnym parku będziemy tropić słonie, nosorożce, lwy, żyrafy, antylopy, zebry, guźce i inne dzikie zwierzęta. Ale jeden park to dla nas za mało! Dlatego po południu czeka nas droga na camping pod Parkiem Narodowym Płaskowyżu Waterberg.

 

dzień 11

Rano jedziemy na kolejne safari (zwane tutaj game drive) z lokalnym przewodnikiem, który przekaże nam wiele ciekawostek o tropionych zwierzętach. Płaskowyż Waterberga to zupełnie inne środowisko niż Park Etosha, a jednak i tutaj, w zielonym buszu chodzą stada bawołów, żyraf, guźców oraz antylop eland czy kudu. Mamy zamiar dyskretnie podglądać je ze specjalnie przygotowanych stanowisk obserwacyjnych. Po safari, ekipy, które nie mogą pozostać na cały program rozpoczną powrót do Windhoek, do lodge, aby nazajutrz wylecieć do Polski. Tymczasem reszta ekipy ruszy „na wschód”. Najpierw zobaczymy największy na świecie meteoryt, a potem kolejne żywe muzeum zorganizowane w autentycznej wiosce buszmenów z ludu San. I tutaj zostaniemy na noc! Dzięki temu przy wspólnym ognisku posłuchamy opowiadań o ich trudnym tradycyjnym trybie życia, a może nawet nauczymy się jakiegoś afrykańskiego tańca?

 

Dzień 12 i 13

Żegnamy buszmenów i kontynuujemy wyprawę w kierunku tzw. Caprivi Strip – wąskiego pasa Namibii, wcinającego się między Botswanę a Angolę i Zambię. Ten rejon ma wiele do zaoferowania. Na początek pozostaniemy 2 noce w absolutnie „odjazdowym” campingu nad rzeką Kavango. Niemal sprzed namiotu, z drinkiem w ręce, będziecie mogli oglądać baraszkujące w wodzie hipopotamy! Wsiądziemy do tradycyjnych, wąskich łodzi mokoro i z miejscowymi przewodnikami popłyniemy przez Kavango oglądać z bliska ptaki, hipopotamy a może i krokodyle. Pojedziemy również przez Park Narodowy Mahango – wszystko po to, aby oglądać jak najwięcej dzikich zwierząt i jak najlepiej doświadczyć Afryki.

 

dzień 14

Musimy przemieścić się na sam koniec Caprivi Strip. Dotrzemy tu nad ogromną rzekę Zambezi. Popołudnie i wieczór spędzimy w luksusowej lodge, na wyspie, na którą dotrzemy łodzią motorową. Czeka nas wyśmienita kolacja i odpoczynek na tarasie z widokiem na zachodzące nad Zambezi afrykańskie słońce.

 

dzień 15

Wjeżdżamy do Botswany. Tuż za granicą rozciąga się Park Narodowy Chobe, a właściwie jego część znana z największego zagęszczenia zwierząt. A więc znów zafundujemy sobie powolne safari, będziemy tropić i podglądać hipopotamy, słonie, zebry, bawoły i lwy, które chętnie wypoczywają wzdłuż brzegów rzeki Chobe. Aby zmienić nieco perspektywę wieczorem popłyniemy łodzią motorową – tym razem z doświadczonym lokalnym tropicielem – aby podglądać zwierzęta schodzące na wieczór do wodopoju. Nocleg na campingu.

 

dzień 16

To będzie jedna z głównych atrakcji wyprawy – jedziemy do Zimbabwe, zobaczyć słynne wodospady Viktorii uważane za jeden z siedmiu cudów świata! Spacer pomiędzy punktami z widokiem na ciągnące się przez prawie 2 km strugi spadającej wody to nie jedyna atrakcja. Chętni mogą polecieć helikopterem, skoczyć na bungee w otchłań kanionu albo popłynąć na jeden z najtrudniejszych raftingów na świecie. A to tylko część długiej listy alternatywnych atrakcji na ten dzień. Nocleg na campingu.

 

dzień 17

Znów jedziemy przez Botswanę, tym razem do Parku Narodowego Makgadikgadi Pans. Owe „pans” czyli patelnie, to ogromne wyschnięte okresowe jeziora. Postaramy się przejechać w poprzek takiej „patelni”, będziemy tropić surykatki, a na biwak dotrzemy do jednego z najbardziej odosobnionych campingów w Botswanie – dookoła tylko przestrzeń, nicość, ewentualnie nieliczne malownicze skałki i potężne baobaby.

 

dzień 18

Kontynuujemy zwiedzanie Parku Narodowego Makgadikgadi Pans i jedziemy w kierunku miasteczka Maun położonego na krawędzi delty Okavango. Na nocleg zagościmy w kolejnej luksusowej lodge z widokiem na deltę. Kolacja, zachód słońca z drinkiem w ręce nad rzeką… brzmi ciekawie, prawda?

 

dzień 19

Do południa chętni wskakują do awionetek i lecą na „scienic flight” – godzinny lot widokowy nad deltą Okavango. To najlepsza możliwość, aby zobaczyć deltę z właściwej perspektywy i ocenić jej ogrom oraz dzikość. Po południu ruszamy w drogę powrotną do Namibii. Ostatni nocleg w wygodnej lodge umożliwi nam wypoczęcie przed długim lotem powrotnym.

 

dzień 20

Ostatnie kilometry trasy po Namibii, zdanie aut i wylot do Polski.

Przedstawiony program może ulec zmianie ze względu na awarie samochodów, warunki pogodowe i drogowe lub inne czynniki niezależne od organizatora. Organizator zastrzega również możliwość modyfikowania programu według swojego uznania, celem jego najlepszego dostosowania do aktualnych warunków oraz potrzeb grupy. 

Koszty

Dla osób jadących własnym (wynajętym) autem

3490 euro od osoby

przy 2 osobach w aucie

2890 euro od osoby

przy 3 osobach w aucie

2450 euro od osoby

przy 4 osobach w aucie

 w sprawie zniżek dla dzieci prosimy o kontakt


 

Cena obejmuje:

 • Przygotowanie wyprawy
 • Prowadzenie przez pilota po przejechanej trasie
 • Opieka organizatora 24h
 • Wynajem samochodu terenowego z najwyższym pakietem ubezpieczenia (bez wkładu własnego)
 • 14 noclegów na campingach
 • 5 noclegów w luksusowych lodgach
 • Opłaty za wstępy do parków narodowych i rezerwatów
 • Opłaty za pokazy w „żywych muzeach” ludów Damara i San oraz za przewodnika po autentycznej wiosce ludu Himba
 • Transfer z i na lotnisko w Windhoek
 • Kompletny sprzęt biwakowy
 • Koszulki pamiątkowe, naklejki

Cena  nie obejmuje:

 • przelotu (3000-4000 zł od osoby)
 • paliwa (ok. 2300 zł na auto)
 • restauracji i artykułów spożywczych
 • opłat wjazdowych do Botswany i Zimbabwe (ok. 700 zł / auto)
 • wycieczki samolotem nad Wybrzeżem Szkieletów (ok. 1300 zł / osoby) oraz nad deltą Okawango (ok. 350 zł / osoby)
 • pozostałych płatnych wstępów i atrakcji  np. Victoria Falls, gamedrive, pływanie mokoro, wycieczki łodziami, rafting, bungee, itp.
 • opłaty za wizy do Namibii i Zimbabwe (ok. 850 zł / osoby)
 • ubezpieczenia KL/NW

Dla pasażerów jadących w aucie z nami

1990 euro od osoby


 

Cena obejmuje:

 • Przygotowanie wyprawy
 • Prowadzenie przez pilota po przejechanej trasie
 • Opieka organizatora 24h
 • Transport samochodem terenowym (z paliwem)
 • 14 noclegów na campingach
 • 5 noclegów w luksusowych lodgach
 • Wyżywienie biwakowe
 • Opłaty za wstępy do parków narodowych i rezerwatów
 • Opłaty za pokazy w „żywych muzeach” ludów Damara i San oraz za przewodnika po autentycznej wiosce ludu Himba
 • Transfer z i na lotnisko w Windhoek
 • Kompletny sprzęt biwakowy
 • Koszulki pamiątkowe, naklejki

Cena  nie obejmuje:

 • przelotu (3000-4000 zł od osoby)
 • posiłków w restauracjach 
 • wycieczki samolotem nad Wybrzeżem Szkieletów (ok. 1300 zł / osoby) oraz nad deltą Okawango (ok. 350 zł / osoby)
 • pozostałych płatnych wstępów i atrakcji  np. Victoria Falls, gamedrive, pływanie mokoro, wycieczki łodziami, rafting, bungee, itp.
 • opłaty za wizy do Namibii i Zimbabwe (ok. 850 zł / osoby)
 • ubezpieczenia KL/NW

Już dziś wypełnij poniższy formularz, aby otrzymać dodatkowe informacje