Na pograniczu morza i gór – Przygody4x4 – Offroadowe podróże 4×4 do Gruzji, Rumunii, Bułgarii, Albanii, Maroko, Omanu i innych krajów. Podróże przez bezdroża!

Czarnogóra

Maleńki kraj, w którym strzeliste szczyty wapiennych, pociętych bezdennymi kanionami gór, graniczą z lazurowym, ciepłym morzem. Rejon pełen przepięknych średniowiecznych miasteczek, w których swoje ślady pozostawili rzymianie, turcy i serbowie. Ten kraj o powierzchni naszego województwa zachwyci każdego swoim pięknem i mnogością niezapomnianych atrakcji. Musisz tam pojechać!

 

Na wyprawę możesz jechać swoim samochodem terenowym lub wynająć w pełni wyposażony samochód terenowy ze sprzętem biwakowym!

 

Można połączyć wyprawę z późniejszą po Bośni. Jeśli połączysz te wyprawy, otrzymasz aż 20% zniżki na wpisowe (na jedną z nich).

Termin: 7-14* września 2019

* Termin nie uwzględnia dojazdu i powrotu z Polski do Czarnogóry.
Należy do niego doliczyć po 1-2 dni.

Długość: około 1000km (po samej Czarnogórze). 70% asfalt, 30% teren

Trasa: Przejezdna dla standardowego auta z napędem 4×4 i reduktorem.
Zalecane opony AT.

Noclegi: 4 noclegi na campingach, reszta pod namiotami w warunkach polowych

Wyżywienie: we własnym zakresie oraz w miejscowych restauracjach.

Maksymalna liczba aut: 10+1

Prowadzący:

   Michał

CO CZEKA CIĘ NA WYPRAWIE DO CZARNOGÓRY

Dzień 1

Naszą wyprawę po Czarnogórze zaczniemy od wyjątkowej atrakcji – raftingu po rzece Tarze. Pod opieką profesjonalnej ekipy przewodników będziecie mogli walczyć z nieujarzmionym nurtem tej górskiej rzeki. Po „wodnych” zmaganiach czeka nas zorganizowany lunch. Po południu ruszymy niesamowitym kanionem rzeki Pivy, a później przez Góry Durmdior dotrzemy do miejscowości Żabliak.

Dzień 2

Z Żabljaka ruszymy zobaczyć słynny most łączący brzegi kanionu Tary (jeden z najgłębszych kanionów na świecie). Żądni adrenaliny będą mogli zakosztować jazdy na linie (tyrolki) nad kanionem. Następnie ruszymy przez Góry Durmidor, aby widokowymi trasami dojechać do uroczo położonego jeziorka. Tu będziemy mieli możliwość zakupu świeżych serów od pasterzy, a nieopodal zostaniemy na biwaku.

Dzień 3

Rozpoczynamy terenowo, wymagającym zjazdem z widokami na kanion rzeki Mrtvicy, którego ściany sięgają 1100 m wysokości. W ciągu dnia jeszcze kilkakrotnie będziemy mogli cieszyć oczy widokami tej pięknej doliny. Zobaczycie również wiele opuszczonych pasterskich osad, rozsianych w Górach Durmidor. Po obiedzie dotrzemy do Monastyru Morača (XIII wiek). Jest to jeden z ważniejszych ośrodków kultu w Czarnogórze. Jeszcze tego samego dnia pojedziemy na biwak w kolejnym paśmie górskim.

Dzień 4

Dzień terenowy. Poruszać się będziemy zarówno leśnymi dróżkami jak i rozległymi górskimi połoninami. Znów odwiedzimy klimatyczne wioski czarnogórskich pasterzy, zobaczycie półdzikie konie, rzucimy też okiem na albańskie Góry Przeklęte. Biwak rozbijemy wysoko w Górach Komowi – będzie zimno!

Dzień 5

Tego dnia chętni udadzą się wcześnie rano z przewodnikiem na trekking. Spróbujemy zdobyć, górujący nad okolicą Kom Vasojevicki (2461 m n.p.m.). Kto nie lubi górskich spacerów, spędzi leniwe przedpołudnie w obozie. Następnie wszyscy drogami terenowymi przejedziemy wzdłuż granicy z Albanią przez niezwykle widokowe Góry Przeklęte. Wczesny biwak nad górskim jeziorem z krystalicznie czystą wodą, będzie okazją do kąpieli.

Dzień 6

Rano pniemy się na wysoką (prawie 2000 m n.p.m.) przełęcz, z której zjedziemy do uroczej, maleńkiej wioski Stjepovo. Tutaj czekać nas będzie zorganizowany posiłek. To wspaniała okazja do zapoznania się z lokalnymi kulinariami. Następnie omijając nieciekawą Podgoricę zjedziemy do kanionu rzeki Cijevny, aby podziwiać niesamowite formy skalne, utworzone w jej korycie. Odważni mogą zakosztować kąpieli w lodowatej górskiej wodzie! Tego samego dnia odwiedzimy domową winiarnię, aby spróbować sławnych czarnogórskich odmian wina – Vranac i Krstac. Na nocleg zjedziemy na camping położony na brzegu Adriatyku.

Dzień 7

Rano udamy się do Budvy i zwiedzamy wspólnie wspaniałą starówkę. Tu znajduje się m.in. cytadela, której początki sięgają V wieku p.n.e. oraz kościoły i cerkwie, z których najstarsze wybudowane zostały już w IX wieku! Po południu czeka nas spora dawka widoków na czarnogórską riwierę oraz słynną Bokę Kotorską. Kręte widokowe drogi zaprowadzą nasz konwój na kolejny uroczy camping, położony nad brzegiem morza na półwyspie Lusrtica.

Dzień 8

Rano czeka nas wycieczka motorówką, do pięknej nadmorskiej groty. Oczywiście będzie czas na kąpiele w tym niesamowitym miejscu. Zakosztujemy pysznych owoców morza w sprawdzonej nadmorskiej restauracji. Ruszamy do Kotoru (miasto na liście UNESCO). Kotor jest jednym z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast w południowo-wschodniej Europie, pełnym zabytkowych budowli, uroczych uliczek i zaułków. Spacer po kotorskiej starówce to niesłychana przyjemność, a do tego wspaniała okazja do nabycia oryginalnych czarnogórskich pamiątek. I to będzie ostatni punkt naszej wspólnej wyprawy po Czarnogórze.

 

Przedstawiony program może ulec zmianie ze względu na dostępność miejsc noclegowych, awarie samochodów, warunki pogodowe i drogowe lub inne czynniki niezależne od organizatora. Organizator zastrzega również możliwość modyfikowania programu według swojego uznania, celem jego najlepszego dostosowania do aktualnych warunków oraz potrzeb grupy. 

Koszty

Dla osób jadących własnym autem

1700 zł za auto

z 2 osobami
+ 150 zł za każdą kolejną osobę

 


Cena obejmuje:

 • Przygotowanie wyprawy
 • Prowadzenie przez pilota po przejechanej trasie
 • Opieka organizatora 24h
 • Koszulki, naklejki, gadżety

Cena  nie obejmuje:

 • Paliwa i opłat drogowych
 • Wyżywienia
 • Noclegów na campingach
 • Opłat za wstępy i dodatkowe atrakcje
 • Ubezpieczenia KL/NW

Dla osób jadących wynajętym autem

1700 + 3500 zł za auto

z 2 osobami
+ 150 zł za każdą kolejną osobę

 


Cena obejmuje:

 • Wynajem samochodu terenowego ze sprzętem biwakowym
 • Przygotowanie wyprawy
 • Prowadzenie przez pilota po przejechanej trasie
 • Opieka organizatora 24h
 • Koszulki, naklejki, gadżety

Cena  nie obejmuje:

 • Paliwa i opłat drogowych
 • Wyżywienia
 • Noclegów na campingach
 • Opłat za wstępy i dodatkowe atrakcje
 • Ubezpieczenia KL/NW
Pozostałe koszty Paliwo – około 1,30€/litr; wyżywienie – nieco drożej niż w Polsce; camping - 10€; obiad w restauracji - 10-15€; opłaty za wstępy – 20-25€; rafting po Tarze - 50€/osobę.
Zniżki Jeśli połączysz tą wyprawę z kolejną w Bośni otrzymasz aż 20% zniżki na wpisowe (na jedną z wypraw).

Już dziś wypełnij poniższy formularz, aby otrzymać dodatkowe informacje