jedwabny szlak i Pamir - Przygody4x4 - Offroadowe podróże 4x4 do Gruzji, Rumunii, Bułgarii, Albanii, Maroko, Omanu i innych krajów. Podróże przez bezdroża!

KAZACHSTAN, KIRGISTAN, TADŻYKISTAN I UZBEKISTAN

Zapraszamy Was na wyjątkową, emocjonującą wyprawę po czterech krajach centralnej Azji. Przejedziemy wspólnie trasę-marzenie – jeden z wariantów Jedwabnego Szlaku oraz Trakt Pamirski, M41 czyli drugą co do wysokości drogę na świecie!

W Kazachstanie zgubimy się pośród bezmiaru stepów, poznacie nowe znaczenie słowa “pył” oraz dotkniecie ostatnich, rdzewiejących wraków statków, które kiedyś pływały po wodach Jeziora Aralskiego.

Kirgistan to kraj, w którym pełną piersią poczujecie wolność. Tych ogromnych górskich przestrzeni, po których galopują tysiące koni, nie da się opisać słowami. To trzeba zobaczyć! Tu zanocujemy w jurtach, sprawdzimy jak bawią się Kirgizi, pogalopujemy na koniu nad jezioro Kel-Su i skosztujemy tradycyjnej kirgiskiej kuchni.

Tadżykistan to “wyższy poziom wyprawy” i to zarówno symbolicznie jak i dosłownie. Poruszając się traktem granicznym z Afganistanem w Korytarzu Wahańskim zobaczycie miejsce, gdzie czas się zatrzymał, a ludzie żyją tak prosto i spokojnie, jak przed wiekami. Nie sposób oddać słowami, a nawet na zdjęciach ogromu gór Pamiru, przez które przejedziemy.

Zaś Uzbekistan to najpiękniejsze miasta Azji. Miasta Jedwabnego Szlaku, lśniące błękitem glazurowanych elewacji meczety i medresy. To perły rozrzucone pośród pustyni.

Musicie to zobaczyć na własne oczy! Codzienne biwaki z dala od cywilizacji, spokój, przestrzeń, przygoda – oto duch tej wyprawy.  Przygotowujemy dla Was esencję wrażeń i widoków. Bądź wolny i dołącz do wyprawy AZJA-stany z Przygody4x4!

 

Termin: 17.06-24.07* 2021

* Termin nie uwzględnia dojazdu i powrotu z Polski do Astrachania (i z powrotem). Należy do niego doliczyć po minimum 3 dni. Istnieje możliwość podzielenia wyprawy i dolotu na poszczególne odcinki.

 

Długość: około 14000 km

Trasa: przejezdna dla standardowego auta z napędem 4×4.
Trasa nie wymaga specjalnych umiejętności offroadowych od kierowców.

Noclegi: pod namiotami oraz w hotelach i jurtach

Wyżywienie: we własnym zakresie oraz w miejscowych restauracjach i jurtach

Maksymalna liczba aut: 10+1

 

Prowadzący:

MiłoszBeata

CO CZEKA CIĘ NA TEJ WYPRAWIE

 

dzień 1

Po spotkaniu poprzedniego dnia wieczorem i odpoczynku w hotelu ruszamy, aby wspólnie przekroczyć granicę z Kazachstanem. Rzucimy okiem na jedną z zatok Morza Kaspijskiego, miniemy Atyrau i rzekę Ural (oficjalnie wjeżdżamy do Azji) i rozbijemy pierwszy biwak na stepach.

 

dzień 2-4

Jedziemy przez bezkresne stepy zachodniego Kazachstanu. Stronimy od asfaltów, a pośród płaskiego stepu wyszukujemy różne ciekawostki krajobrazowe – fantazyjne formy skalne, ciekawostki geologiczne, słone jeziora, stare klify morskie. Zobaczymy resztki wyschniętego Jeziora Aralskiego, ostatnie rdzewiejące wraki statków, które niegdyś pływały po tym jeziorze (nazywanym wtedy morzem). Będą też wydmy oraz kąpiel w gorących źródłach.

 

dzień 5

Zobaczymy stare portowe miasto Aralsk – teraz położone kilkadziesiąt kilometrów od linii brzegowej Jeziora Aralskiego. Po 3 dniach bezdroży wjeżdżamy na główną drogę i mijając Bajkonur mkniemy do hotelu w Kyzyłordzie.

 

dzień 6 i 7

Dojazd do Biszkeku.

 

dzień 8

W tym dniu macie sporo wolnego czasu. Można pospacerować po centrum oraz zobaczyć słynny i niezwykle klimatyczny Osh Bazar. Uzupełniamy zapasy, a wieczorem udajemy się na wspólną kolację, posmakować kirgiskich dań.

 

Dzień 9

Jedziemy na rafting na rzece Czu. Adrenalina gwarantowana. Po raftingu czekają nas jeszcze piękne górskie widoki oraz odpoczynek i nocleg na plaży nad wielkim jeziorem Issyk-Kul.

 

Dzień 10

Po porannych kąpielach zobaczymy kirgiskie “Morze Martwe” – bardzo słone jezioro, w którym można unosić się na wodzie. Zalecane również okłady z leczniczego błota. Brzegiem jeziora Issyk-Kul oraz malowniczymi drogami poprowadzonymi wyschniętymi korytami rzek okresowych dotrzemy do niewielkiej wioski, w której czeka nas spotkanie z łowcą orłów. Zobaczycie, jak od setek lat kirgizi używają orłów do polowań. Następnie czeka nas krótki treking po pełnym przedziwnych form skalnych Bajkowym Kanionie. Nocleg rozbijemy znów na plaży nad jeziorem Issyk-Kul.

 

Dzień 11

Poranna kąpiel i w drogę. Dziś drogami terenowymi osiągniemy najwyższą wysokość na tej wyprawie – przełęcz położoną niemal 4000 m n.p.m. Następnie rozkoszować się będziemy bezkresnymi przestrzeniami gór Tien-Shan. Szerokie doliny, meandrujące srebrne i błękitne rzeki, niekończące się górskie łąki oraz śnieżnobiałe szczyty i spływające z nich lodowce – oto krajobrazy, jakie zobaczycie tego dnia. Biwak rozbijemy w malowniczej dolinie Małego Narynu.

 

Dzień 12

Kontynuujemy przejazd doliną Małego Narynu. Po uzupełnieniu zapasów i odebraniu specjalnych przepustek udamy się w pasmo górskie, graniczące bezpośrednio z Chinami. 

 

Dzień 13

Ruszamy ku jednej z największych, choć nieznanych atrakcji Kirgistanu – do przepięknego jeziora Kel-Su. Aby je osiągnąć, musimy przejechać trudną trasę terenową oraz sporo brodów. W tym dniu posmakujemy też lokalnej kuchni, a posiłek spożyjemy oczywiście w prawdziwej kirgiskiej jurcie, w której pozostaniemy na nocleg.

 

Dzień 14

Do południa czekają nas kolejne niesamowite widoki, głębokie kaniony, potężne skały i wypływające z lodowców rzeki. Kolejne kilometry szutrowych dróg poprowadzonych wśród niekończących się pasm Tien-Shanu doprowadzą nas do największego zabytku Kirgistanu – karawanseraju Tash-Rabat. Już sama średniowieczna budowla robi duże wrażenie, a całości dopełniają otaczające ją góry.

 

Dzień 15

Widokowymi drogami przedzieramy się przez kolejne dwie przełęcze, aby w końcu dotrzeć nad znane, przepiękne jezioro górskie Song-Kol. Tutaj oglądniemy pokaz narodowych zabaw Kirgizów i zjemy tradycyjną kolację. Nocleg – oczywiście w jurtach.

 

Dzień 16

Rano nasycimy oczy sielankowym otoczeniem jeziora Song-Kol i ruszymy na północ. Po drodze czeka nas jeszcze dużo pięknych widoków oraz ostatni biwak w górach.

Dzień 17

Rano idziemy na prosty treking po malowniczym skalnym kanionie. Wracamy do Biszkeku. Ostatnia szansa na odwiedzenie słynnego Osh Bazar, uzupełnienie zapasów, odpoczynek i wieczorne podsumowanie całej wyprawy na wspólnej kolacji.

 

Dzień 18

Wcześnie rano wyjeżdżamy z Biszkeku. Przekraczamy dwie przełęcze o wysokości ponad 3000 m n.p.m. i przejeżdżamy słynnym tunelem pod przełęczą Aschu, aby wieczorem rozbić biwak nad niewielkim ale uroczym jeziorem Kara-Suu.

 

Dzień 19

Jedziemy na południe, w kierunku Osz. Droga najpierw wije się przepięknym przełomem rzeki Naryn, a następnie okrąża uzbecką część Kotliny Fergańskiej. Ten odcinek trasy jest bardzo zatłoczony i męczący, dlatego po przyjeździe do hotelu w Osz, na pewno z chęcią wszyscy udamy się na pyszną kolację do sprawdzonej restauracji.

 

dzień 20

Wizyta na kolejnym słynnym azjatyckim bazarze w Osz. Ostatnie zaopatrzenie “w cywilizacji” na najbliższy tydzień i ruszamy na słynny Trakt Pamirski, drogę M41. W tym dniu wyjedziemy z gór Tien-Szan, a w blasku zachodzącego słońca będziemy rozbijać biwak z widokiem na jeden z siedmiotysięczników Pamiru – Pik Lenina.

 

dzień 21-27

Te dni poświęcimy na przejechanie tadżyckiej części Traktu Pamirskiego. Zobaczymy szmaragdowe jezioro Kara-Kol, zdobędziemy jedną z najwyższych przejezdnych przełęczy Azji – Ak-Baital (4655 m n.p.m.), odwiedzimy “kosmicznie” wyglądające miasto Murgab. Pokażemy Wam wysokogórską pustynię, różnokolorowe skały, ogromne jeziora i ośnieżone szczyty. Zobaczycie widoki, których nie da się oddać żadnymi słowami ani zdjęciami. Zboczymy w tadżycką część Korytarza Wachańskiego, aby zobaczyć potężne siedmiotysięczniki Hindukuszu. Postaramy się zagościć w domu Pamirców – miejscowego ludu. Będziemy się poruszać kilkaset kilometrów wzdłuż rzeki Pandż i granicy z Afganistanem, a po 8 dniach jazdy, gdy będziecie syci widoków, ale  zarazem bardzo zmęczeni dojedziemy do stolicy Tadżykistanu – Duszanbe.

 

Dzień 28

Odpoczywamy i zwiedzamy Duszanbe.

 

Dzień 29

Opuszczamy stolicę kraju aby znów zobaczyć góry. Tym razem będą to Góry Fańskie, w których ukryte jest kilka krajobrazowych pereł Tadżykistanu. Jedną z nich – Dolinę Siedmiu Jezior Fańskich odwiedzimy.

 

dzień 30-31

Przekraczamy granicę i wjeżdżamy do Uzbekistanu i jedziemy do “perły Jedwabnego Szlaku” – Samarkandy. Zostaniemy tutaj 2 noce, aby móc dokładnie zwiedzić liczne zabytki tego miasta.

 

Dzień 32

Do Uzbekistanu przyjeżdża się po to, by zobaczyć właśnie piękne miasta. Dlatego wprost z Samarkandy pojedziemy do Buchary, w której zwiedzać będziemy kolejne maczety i medresy.

 

Dzień 33

Ostatni rzut oka na zabytki Buchary, ostatni bazar i ruszamy na zachód, na pustynię Kyzył-Kum. Biwak wśród wydm z dala od cywilizacji powinien przypaść Wam do gustu.

 

Dzień 34

Jedziemy do Chiwy. Przekonacie się, że choć to kolejne miasto, to jego zabytki oraz cały klimat bardzo różnią się od oglądanych poprzednich. Tutaj pozostaniemy na nocleg w hotelu na terenie starej twierdzy.

 

Dzień 35-38

Powrót do Astrachania.

 

Przedstawiony program może ulec zmianie ze względu na awarie samochodów, warunki pogodowe i drogowe lub inne czynniki niezależne od organizatora. Organizator zastrzega również możliwość modyfikowania programu według swojego uznania, celem jego najlepszego dostosowania do aktualnych warunków oraz potrzeb grupy. 

Koszty

Dla osób jadących swoim autem

1500 EURO od auta


 

Cena obejmuje:

  • Przygotowanie wyprawy
  • Prowadzenie przez pilota po przejechanej trasie
  • Opieka organizatora 24h
  • Koszulki, naklejki, gadżety
  • Ubezpieczenie KL/NW

Cena  nie obejmuje:

  • Paliwa i opłat drogowych/granicznych
  • Wyżywienia
  • Noclegów
  • Wiz (ok. 1500 zł od osoby)
  • Opłat za dodatkowe atrakcje

Już dziś wypełnij poniższy formularz, aby otrzymać dodatkowe informacje