Wyspa lodu i ognia – Przygody4x4 – Offroadowe podróże 4×4 do Gruzji, Rumunii, Bułgarii, Albanii, Maroko, Omanu i innych krajów. Podróże przez bezdroża!

Islandia - miejsce, gdzie zgubisz się w czasie i przestrzeni!

Islandia to kraj na krańcach świata, gdzie wiatr nie zapomniał jak się wieje, a deszcz potrafi padać poziomo. To kraj, w którym ilość atrakcji i oszałamiających widoków przekracza granice wyobraźni. Ogromne lodowce, bezkresne przestrzenie, góry i morze, gejzery i jaskinie, słynne islandzkie wodospady. To raj dla przyrodników, geologów oraz zwykłych podróżników. Wejdź do wnętrza ziemi, ugotuj jajko w gejzerze, wykąp się w krystalicznie czystym, ciepłym jeziorze, idź na niezapomniany spacer po lodowcu oraz zobacz… zorzę polarną! A to zaledwie garść z atrakcji, które poznasz jadąc z nami na Islandię – wyspę lodu i ognia!

 

 

Na wyprawę dolecisz tanim, bezpośrednim lotem z Polski. Na miejscu czekać będzie na Ciebie samochód terenowy. Możesz też uczestniczyć jako pasażer w aucie przewodnika.

Termin: 19-31 sierpnia 2019

Długość: około 2300km.

Trasa: 50% asfalt, 50% szutry, bezdroża

Noclegi: na campingach oraz w hotelach

Wyżywienie: we własnym zakresie oraz w miejscowych restauracjach.

Minimalna liczba aut: 3          Maksymalna liczba aut: 8

Prowadzący:

bocian2 Kazimierz

Co czeka Cię na wyprawie na Islandię

 

Dzień 1

Lecimy wspólnie z Warszawy do  Keflavik. Odbieramy samochody i jedziemy do hotelu w Reyjkjaviku.

 

Dzień 2

Do obiadu przewodnik oprowadzi Was po Reykjaviku. Będzie niecodzienne muzeum penisów, słynny hot-dog u Beztu, gmach Harfa oraz rzeźba Sun Voyager i kościół Hallgrímskirkja. Następnie pojedziemy w kierunku półwyspu Reykjanes. Zaczynamy od Gardur z latarnią morską i uroczym plenerem do zdjęć. Odbędziemy „podróż międzykontynentalną” – staniemy na moście przerzuconym między dwiema płytami tektonicznymi. Będą też bezkresne klify, pola wrzącej wody, gejzery, pola geotermalne. Wieczorem odpoczniemy w Blue Lagoon, symbolu Islandii, raju dla ciała.

 

Dzień 3

 Na początek wizyta w uroczej Secreet Lagoon pełnej gorących, małych gejzerków, za to nieobfitującej w turystów. Następnie kilka klasyków – niewysoki, ale uroczy wodospad Vatnsleysufoss (Faxi), spektakularne gejzery – Geysir i nadal aktywny Strokkur, sklepy z islandzkimi pamiątkami oraz islandzkie przekąski, a na koniec „wisienka na torcie” – potężny wodospad Gullfloss. Na wieczór znów uciekniemy od zatłoczonych turystycznych atrakcji w ciche i mniej znane, genialne miejsce noclegowe „pośrodku niczego”. Będą gorące kąpiele, inhalacje wulkanicznymi wyziewami i ogólny relaks w Hveravellir w interiorze.

 

Dzień 4

Kolejny dzień nasycony atrakcjami – zobaczycie islandzkie domy z torfu, przymierzycie buty i inne części garderoby produkowane ze skóry… ryby, zobaczycie ciekawą kolekcję zabytkowych pojazdów, odwiedzicie uroczy port Siglufjörður, a po drodze skosztujecie pysznych dań w polskim (!) pubie u Gregora. Wszystkie atrakcje połączymy przejazdem widokową drogą wzdłuż surowego wybrzeża. Na nocleg zatrzymamy się w miasteczku, gdzie nawet sygnalizatory drogowe nie są normalne (są w kształcie serduszek!). Wieczorem wspólnie wybierzemy się na koncert do kolejnej słynnej knajpy Græni hatturinn.

 

Dzień 5

Życie podróżnika jest zbyt krótkie, by tracić czas na nijakie dni! Dlatego w tym dniu pojedziemy krętą górską drogą nad jeden z najbardziej spektakularnych wodospadów Islandii – Godafoss. Zanim w waszych uszach przebrzmi huk spadających ton wody dojedziemy do miasteczka Husavik, gdzie zaokrętujemy się na statek i popłyniemy w rejs na poszukiwanie i obserwację wielorybów. Po pełnym wrażeń dniu rozbijemy biwak w okolicach jeziora Myvatn.

 

Dzień 6

Rano oglądamy stożki wulkaniczne odbijające się w tafli jeziora Myvatn. Następnie odbędziemy pieszą wycieczkę do kamiennego miasta. Tutejszy niesamowity magmowy krajobraz pełen jest skalnych filarów, szczelin i podziemnych jaskiń – do jednej z nich niewątpliwie zajrzymy! Serię wizyt na kolejnych punktach widokowych przeplatać będziemy innymi atrakcjami, jak chociażby nurkowaniem w ciepłej, krystalicznie czystej wodzie wewnątrz jaskini Storagja, spacerem w oparach siarkowych fumaroli czy wizytą w elektrowni geotermalnej. Wieczorem skorzystamy z naturalnego SPA w Myvatn Nature Baths.

 

Dzień 7

Główny punkt tego dnia to wodospad legenda, gigant Dettifoss i Selfoss. Po prostu trzeba to zobaczyć – huk i gigantyczna ilość wody. To największy wodospad pod względem ilości przepływającej wody w tej części świata! To również niesamowita sceneria do kilku znanych Wam zapewne filmów. Na koniec dnia jeszcze wizyta na wulkanie Aksja. Tutaj ćwiczyli astronauci (w tym Neil Amstrong) przed lotem na księżyc. Mimo końca lata przydadzą się zimowe buty bo śnieg tutaj nigdy nie topnieje. Dla odważnych kąpiel w kraterze Viti (po islandzku „piekło”). To prawdziwa siarczysta kąpiel, temperatura w „piekle” to aktualnie około 20 stopni przy brzegu, a i samo zejście do krateru wymaga sporej sprawności. Wieczorem w schronisku zabiesiadujemy przy świecach pośród księżycowego krajobrazu koło wulkanu Askja

Dzień 8

Pierwsza część dalszej naszej podróży przebiegać będzie po rejonach niemal nieznanych turystom. Obejrzymy nadal gorące złoża lawy – przejdziemy nad nimi po zastygłej części. Znów rzucimy okiem na potężny lodowiec, na największą w Islandii tamę, zobaczymy kolejny przepiękny wodospad.

 

Dzień 9

Poruszać się będziemy jedną z najpiękniejszych nadmorskich dróg, jednocześnie spoglądając wciąż na bajeczne górskie krajobrazy. Każdy z setek zakrętów będzie odsłaniał przed nami kolejne niezapomniane widoki. Zobaczymy uznawaną za pozostałość mitycznej Atlantydy Skałę Boga – górę Búlandstindur. Wieczorem zanocujemy na campingu w Hofn, gdzie niezależnie od aury, każdy będzie mógł wygrzać kości w nowoczesnym kompleksie basenów.

 

Dzień 10

Początek dnia to wspinaczka wąską, górską drogą do najwyższego punktu bezkresnego lodowca Vatnajökull. Wizyta w klimatycznym schronisku będzie okazją do posmakowania lokalnej kuchni i tutejszego specjału – piwa z wodą lodowcową. Koniecznie odbędziemy spacer po lodowcu. Po tych mroźnych doznaniach zjedziemy nad Lagunę Jokulsarlon, której niesamowite otoczenie mogliście oglądać na filmach z Jamesem Bondem i Larą Croft. Lagunę oraz pływające po niej lśniące góry lodowe podziwiać będziemy z pokładu amfibii, na której miejscowi częstują gości 1000-letnim lodem – drinki do lodu we własnym zakresie! Kolejny punkt programu to uroczy wąwóz Fjarárgljúfur. Rozpoczynamy kolejny islandzki offroad do Landmannalaugar czyli pokonywanie niezliczonych brodów i koryt rzek – brzmi banalnie, ale niejeden nieostrożny turysta utopił tu swój samochód! Leniwa wieczorno-nocna kąpiel przy blasku księżyca będzie jednym z niezapomnianych momentów tej wyprawy.

 

Dzień 11

Dla chętnych poranny trekking w kolorowe góry. Następnie przeniesiemy się do miasteczka Vik, gdzie będzie możliwość zakupu ubrań w siedzibie firmy IceWear. W dalszej części programu pojedziemy na Black Sand Beach (Reynishverfi), która zdobyła tytuł najpiękniejszej plaży nietropikalnej i jednoczesnie jednej z najniebezpieczniejszych. Faktycznie piasek jest czarny. Obowiązkowo wjedziemy na Dyrhólaey, gdzie być może trafimy ostatniego spóźnionego Puffina. Podczas słonecznych dni nad wodospadem Skogafoss, który również odwiedzimy, często obserwowane są podwójne tęcze. Jeżeli duch grupy nie upadnie zjedziemy z trasy na gorące moczenie w Seljavallalaug – do niedawna uważany za jeden z najciekawszych takich obiektów. Basen wypełniała gorąca woda z wnętrza ziemi, dzięki czemu stał się naturalnym kąpieliskiem, chętnie odwiedzanym przez turystów. Kolejny wodospad 60 metrowy Seljalandsfoss -tu wejdziemy za wodospad, a potem w głąb skały aby odnaleźć kolejny wodospad – już we wnętrzu góry. Będzie okazja na nocne ekploracje i wieczorne zdjęcia, gdyż tutaj zanocujemy na campingu.

 

Dzień 12

Dziś w planach wizyta w Parku Narodowym Thingvellir (UNESCO). Na jego terenie zobaczymy m.in. największe jezioro Islandii. Ten dzień to gratka dla geologów – staniemy nad szczeliną będącą granicą płyt tektonicznych – eurazjatyckiej i północnoamerykańskiej. To tutaj Islandia „pęka na pół” i to tutaj w jednej z zalanych, ogromnych szczelin (Silfra) zobaczycie najczystszą wodę w swoim życiu! To miejsce bardzo ważne dla historii Islandii, ponieważ tu począwszy od 930 roku (!) przez niemal 800 lat obradował Althing – islandzki parlament.

 

Dzień 13

Wcześnie rano powrócimy samolotem do Warszawy.

 

Przedstawiony program może ulec zmianie ze względu na awarie samochodów, warunki pogodowe i drogowe lub inne czynniki niezależne od organizatora. Organizator zastrzega również możliwość modyfikowania programu według swojego uznania, celem jego najlepszego dostosowania do aktualnych warunków oraz potrzeb grupy. 

Koszty

Dla osób jadących w aucie z nami

3500 zł od osoby!


 

Cena obejmuje:

 • przygotowanie wyprawy
 • prowadzenie przez pilota po przejechanej trasie
 • opieka organizatora 24h
 • transport samochodem terenowym na całej trasie
 • koszulki i naklejki wyprawowe

Cena nie obejmuje:

 • wyżywienia
 • noclegów w hotelach
 • opłat za wstępy i dodatkowe atrakcje
 • opłaty za samolot
 • ubezpieczenia KL/NW

Dla osób wynajmujących auto

5900 zł od osoby

przy 2 osobach w aucie

4500 zł od osoby

przy 3 osobach w aucie

3800 zł od osoby

przy 4 osobach w aucie

 w sprawie zniżek dla dzieci prosimy o kontakt


Cena obejmuje:

 • przygotowanie wyprawy
 • prowadzenie przez pilota po przejechanej trasie
 • opieka organizatora 24h
 • wynajem samochodu 4×4 na całą trasę
 • koszulki i naklejki wyprawowe

Cena  nie obejmuje:

 • paliwa i opłat drogowych
 • wyżywienia
 • noclegów w hotelach
 • opłat za wstępy i dodatkowe atrakcje
 • opłaty za samolot
 • ubezpieczenie KL/NW
Pozostałe koszty paliwo – 6-7 zł/l; wyżywienie – ok. 200% drożej niż w Polsce; noclegi – w sumie ok. 1500zł/osobę; obiad w restauracji - 20-50 € za posiłek;

Opłaty za wstępy wg. listy:
błękitna laguna - 58 - 72 € / osobę
Secret Lagoon - 20 € / osobę
Myvatn Nature Bath - 35 € / osobę

Już dziś wypełnij poniższy formularz, aby otrzymać dodatkowe informacje