Wino, stepy i góry – Przygody4x4 – Offroadowe podróże 4×4 do Gruzji, Rumunii, Bułgarii, Albanii, Maroko, Omanu i innych krajów. Podróże przez bezdroża!

Gruzja - kraj bliższy niż sądzisz!

To niebotyczne ośnieżone szczyty Kaukazu, niedostępne prastare górskie auły, śmiało poprowadzone górskie drogi, legendarne „wieże z kamienia” i skalne miasta. To kraj pełen średniowiecznych monastyrów, historycznych miejsc, słynący z produkcji doskonałych win i przepysznej lokalnej kuchni. A przede wszystkim ludzie, którzy wręcz kochają Polaków. To wszystko czeka na Ciebie na jesiennej wyprawie Gruzja – wino, stepy i góry.

 

Na wyprawę możesz jechać  jako pasażer w naszym samochodzie lub dolecieć samolotem na miejsce, gdzie czekać będzie na Ciebie samochód terenowy.

Termin: 28.09-6.10 2019

Dolot i powrót samolotem (Warszawa – Tbilisi – Warszawa).

 


 

Długość: około 1300 km 

Noclegi: w hotelach

Wyżywienie: we własnym zakresie oraz w miejscowych restauracjach.

Maksymalna liczba aut: 7

Prowadzący:

bocian2 Kazimierz

CO CZEKA CIĘ NA WYPRAWIE DO GRUZJI

 

Dzień 1

Odbiór ekip przylatujących samolotem, transfer do hotelu. W pierwszym dniu przewidzieliśmy dla Was zorganizowane zwiedzanie Tbilisi z przewodnikiem, a po obiedzie czas wolny. W zabytkowym centrum miasta zobaczycie m.in. wspaniałą katedrę Sioni i górującą nad miastem twierdzę Narikala.  Jeszcze tego samego dnia czeka na nas wyśmienita kolacja, podczas której posłuchacie gruzińskiej muzyki i zobaczycie narodowe gruzińskie tańce.

 

Dzień 2

Po śniadaniu przejmujemy samochody i ruszamy w kierunku największego skalnego miasta Gruzji – Vardzi. Jedziemy przez malownicze góry Samsari, nazywane „gruzińską Mongolią”, gdzie czeka pełna pięknych widoków offroadowa jazda po bezkresnych łąkach pomiędzy potężnymi stożkami wygasłych wulkany sięgających 3500 m n.p.m. Po południu widokową drogą zjedziemy do kanionu rzeki  Kury i zobaczymy upragnioną Vardzię.

 

Dzień 3

Ruszamy w dalszą drogę kanionem Kury, rzucimy okiem na najstarszy gruziński zamek (twierdza Chertwisi) oraz na pięknie odrestaurowaną twierdzę w Akhaltsikhe. Następnie udamy się w góry Małego Kaukazu. Niezwykle widokową drogą terenową przez przełęcz położoną na wysokości ponad 2000 m n.p.m. dotrzemy do Kutaisi – stolicy Imeretii. Wieczorem skosztujemy najlepszych chinkali w całej Gruzji!

 

Dzień 4

Po śniadaniu wspólnie pojedziemy do znanej ze wspaniałych nacieków Jaskini Prometeusza z podziemną rzeką. Pospacerujecie zawieszoną nad przepaścią kładką w kanionie Okatse, zobaczycie kanion Martvili, a dopełnieniem dnia będzie supra, podczas której zapoznamy Was z kolejnymi specjałami gruzińskiej kuchni oraz posłuchacie tradycyjnych gruzińskich pieśni – oczywiście wykonywanych na żywo!

 

Dzień 5

Ruszamy do Mcchetty – starej stolicy Gruzji. W zabytkowym centrum tego starego miasteczka zobaczycie m.in. katedrę Sveti Cchoweli – „gruziński Watykan”. Po drodze zobaczycie jeszcze najstarsze skalne miasto w Gruzji – Uplisciche, posmakujecie wyrabianych tylko tutaj specjalnych słodkich placków nazuki oraz zakupicie oryginalne pamiątki – gruzińską ceramikę.

 

Dzień 6

W tym dniu dotrzemy do najlepszej części gruzińskiego Kaukazu, czyli Tuszetii. To najtrudniej dostępna kraina, znana z rozlicznych wiosek, w których zachowała się oryginalna średniowieczna zabudowa, złożona m.in. z charakterystycznych kamiennych wież – symbolu tego kraju. Już sam dojazd do Tuszetii przez przełęcz Abano (ponad 2800 m n.p.m.) stanowi niesamowite przeżycie. Ta wąska droga z niezliczoną ilością zakrętów, w wielu miejscach wykuta w skale, wije się po stromych stokach i przekracza głębokie górskie kaniony. Dojedziemy tam, gdzie kończą się drogi, gdzie jeszcze kilkanaście lat temu nie można było dojechać nawet samochodem terenowym!

 

Dzień 7

Nie ma innego wyjazdu z Tuszetii jak ta sama, niesamowita górska droga przez przełęcz Abano. Raz więc jeszcze nasycimy oczy widokami ośnieżonych szczytów Kaukazu nim na dobre opuścimy te surowe rejony. Wieczorem dotrzemy do najmniejszego ale pięknie odnowionego miasta Gruzji – do miasta miłości – Sighnagi.

 

Dzień 8

Ruszamy ku jednej z największych atrakcji Gruzji – do skalnego monastyru David Gareji położonego na granicy z Azerbejdżanem. Tu krajobraz zmienia się, dookoła falują suche stepy, gdzieniegdzie poprzecinane kolorowymi skałami, a z punktu widokowego nad klasztorem rozciąga się bezkresna panorama. Odwiedzimy też legendarny już bar „Oazis” w Udabno, prowadzony przez Polaków. 

Wracamy do Tbilisi. Raz jeszcze będziecie mogli pospacerować po urokliwym centrum tego miasta, ochłonąć nieco po 8 dniach pełnych niesamowitych wrażeń. Zjemy wspólnie ostatnią gruzińską kolację, a może przed nocnym lotem skusicie się na relaksującą kąpiel w zabytkowych łaźniach?

 

Przedstawiony program może ulec zmianie ze względu na awarie samochodów, warunki pogodowe i drogowe lub inne czynniki niezależne od organizatora. Organizator zastrzega również możliwość modyfikowania programu według swojego uznania, celem jego najlepszego dostosowania do aktualnych warunków oraz potrzeb grupy. 

Koszty

Dla osób jadących wynajętym autem

2300 zł od osoby

+ 400 euro za wynajem samochodu (na ekipę)


 

Cena obejmuje:

 • Wynajem samochodu terenowego
 • Opieka organizatora 24h
 • Transfer z i na lotnisko
 • 9 noclegów w hotelach / pensjonatach
 • 7 zorganizowanych posiłków
 • Wstępy do zwiedzanych obiektów
 • Koszulki i naklejki wyprawowe

  Cena  nie obejmuje:

 • Biletu na samolot (dolot/powrót)
 • Paliwa
 • Pozostałych posiłków i napojów
 • Opłat za atrakcje w czasie wolnym
 • Ubezpieczenia KL/NW

Dla osób jadących w aucie z nami

3500 zł od osoby


 

Cena obejmuje:

 • Opieka organizatora 24h
 • Transport samochodem terenowym podczas wyprawy
 • Transfer z i na lotnisko
 • 9 noclegów w hotelach / pensjonatach
 • 7 zorganizowanych posiłków
 • Wstępy do zwiedzanych obiektów
 • Koszulki i naklejki wyprawowe

Cena  nie obejmuje:

 • Biletu na samolot (dolot/powrót)
 • Pozostałych posiłków i napojów
 • Opłat za atrakcje w czasie wolnym
 • Ubezpieczenia KL/NW
Pozostałe koszty Przelot 1000-1500 zł; paliwo w Gruzji ok. 3,5zł/litr; wyżywienie – jak w Polsce lub taniej; obiad w restauracji – 7-15€;

Już dziś wypełnij poniższy formularz, aby otrzymać dodatkowe informacje