Kolebka chrześcijaństwa – Przygody4x4 – Offroadowe podróże 4×4 do Gruzji, Rumunii, Bułgarii, Albanii, Maroko, Omanu i innych krajów. Podróże przez bezdroża!

Armenia - Położony na zakaukaziu niewielki kraj przepełniony bezcennymi zabytkami i niesamowitymi krajobrazami.

Zapomniany skrawek lądu na wschodzie. Państwo Ormian, niesamowita mieszanka kultur Europy i Bliskiego Wschodu. Bajeczne widoki, góry, jeziora, wygasłe wulkany, wodospady, górujący nad horyzontem ośnieżony Ararat. A do tego „perełka” dla prawdziwych podróżników – Górski Karabach – nieuznawany w świecie kraj, do którego nie zaglądają żadni turyści, mający jednak wiele atrakcji do zaoferowania. To wszystko czeka Cię na wyprawie Armenia 4×4 – kolebka chrześcijaństwa.

 

Na wyprawę możesz jechać swoim samochodem terenowym, jako pasażer w naszym samochodzie lub dolecieć samolotem na miejsce, gdzie czekać będzie na Ciebie samochód terenowy ze sprzętem biwakowym.

 

Połącz wyprawę z wcześniejszą po Gruzji! Sprawdź TUTAJ

 


 

Bezpieczeństwo: W Górskim Karabachu planujemy odwiedzić tylko te rejony, w których od kilku lat nie ma już działań wojennych. Podczas naszej poprzedniej wyprawy w tamte rejony nie spotkały nas żadne niemiłe incydenty, a wszyscy napotkani mieszkańcy byli uprzejmi i gościnni.

 

Pilnie śledzimy wszelkie doniesienia, jesteśmy również w kontakcie z Konsulatem Polski w Erewaniu oraz osobami bywającymi regularnie w tamtym rejonie, dzięki czemu posiadamy wiarygodne informacje nie obarczone ciężarem „medialnej sensacji”. 

Termin: 23.07 - 2.08* 2018

* Termin wyprawy obejmuje okres na miejscu. Należy do niego doliczyć 3-4 dni na dojazd z Polski i 3-4 na powrót. Polecamy opcję dolotu (i powrotu) samolotem do Gruzji i podróży wynajętym samochodem 4×4. Dla osób jadących z nami jako pasażerowie – dolot i powrót samolotem do Gruzji.

 

Lot Warszawa – Tbilisi – Warszawa (LOT)
22.07  22:30 –> 23.07  4:05  – Tbilisi
2.08  4:55 –> 6:40 – Warszawa

 


 

 

Długość: około 1400km (po samej Armenii i Górskim Karabachu) – 80% asfalt, 20% szutry, teren

Trasa: przejezdna dla standardowego auta z napędem 4×4 i reduktorem (również duży SUV, pick-up). Zalecane opony AT.

Noclegi: w hotelach i pod namiotami w warunkach polowych (50/50).

Wyżywienie: we własnym zakresie oraz w miejscowych restauracjach.

Minimalna liczba aut: 3          Maksymalna liczba aut: 8

 

 

Prowadzący:

bolko Piotr „Bolo”

 

CO CZEKA CIĘ NA WYPRAWIE DO ARMENII

 

 

Dzień 1

Z ekipami przylatującymi spotykamy się wcześnie rano na lotnisku w Tbilisi w Gruzji. Transfer do hotelu na krótki odpoczynek i śniadanie. Spotkanie z ekipami dojeżdżającymi swoimi samochodami. Przejęcie wynajmowanych samochodów i wspólne zakupy. Przejazd przez granicę z Armenią. Po przekroczeniu granicy zobaczymy dwa bliźniacze monastyry wpisane na listę UNESCO – Sanahin i Haghpat. Nocleg pod namiotami nad kanionem rzeki Debed.

 

Dzień 2

Jedziemy widokowymi górskimi drogami przez prowincję Spitak. Zobaczymy też najwyższą górę Armenii – potężny wygasły wulkan Aragats. Iście offroadową drogą podjedziemy pod maleńką jaskiniową kapliczkę, której początki sięgają IV wieku n.e., aby po kilkudziesięciu kolejnych kilometrach zobaczyć centrum duchowe Armenii – Echmiadzyn z jedną z najstarszych na świecie katedr (obiekt UNESCO). Na wieczór zawitamy do Erewania, w którym zostaniemy na dwie noce.

 

Dzień 3

Czas na zwiedzanie Erewania. Punkty „obowiązkowe” to słynna fabryka koniaku Ararat oraz muzeum Matenadaran – zbiór absolutnie bezcennych rękopisów liczących nawet 1500 lat! Żyjąca całą dobę stolica, to również miejsce, gdzie będziecie mogli zasmakować dań ormiańskiej kuchni wybierając spośród oferty setek restauracji..

 

Dzień 4

Na początek pojedziemy pod klasztor Khor Virap – miejsce znane z widokówek, dzięki doskonale eksponującemu się stąd Araratowi – świętej górze Ormian. Również sam klasztor zachwyca urodą. Być może zobaczymy składających symboliczne ofiary wiernych (w ramach ofiary uwalnia się zakupione wcześniej białe gołębie). Kręte drogi wijące się przez coraz piękniejsze, suche Góry Geghama zaprowadzą nas do potężnego kanionu w Garni, znanego z fantazyjnych form bazaltowych (tzw. Symfonia Kamienia). W Garni zobaczycie też grecką świątynię słońca, zasmakujecie lokalnych potraw oraz zagłębicie się w mroczne skalne podziemia wpisanego do UNESCO monastyru Geghard. Na biwak udamy się w wysokie partie gór, aby rozbić namioty na jednej z bezkresnych połonin, pośród wygasłych stożków wulkanicznych.

Dzień 5

Kontynuujemy offroad po wulkanicznych Górach Geghama. Wjedziemy nawet do krateru jednego z wulkanów! Zobaczymy najstarszy karawanseraj w Armenii oraz bajecznej urody kanion, w którym leży monastyr Noravank – wspaniale ekponujący się na tle tzw. czerwonych klifów. Tutaj też w niezwykłej „jaskiniowej” restauracji zjemy szaszłyki przygotowywane w tradycyjnym glinianym piecu (tandyr). Podczas odwiedzin lokalnej winiarni będziecie mogli posmakować nietypowych armeńskich trunków – np. wina z granatów czy wódki z morwy. Nocleg w górach.

 

Dzień 6

Bezdrożami, klucząc na wysokości ponad 3000 m n.p.m. pomiędzy licznymi stożkami wylkanów dotrzemy do skupiska petroglifów nad wysokogórskim jeziorem Ughtasar. Z tego magicznego miejsca zjedziemy do Zorac Karer – „armeńskiego Stonehenge”, czyli megalitycznych struktur złożonych z kramiennych kręgów. Kolejny punkt tego dnia to przejażdżka wpisaną do księgi rekordów Guinessa, najdłuższą na świecie jednosekcyjną kolejką linową zwaną „Skrzydłami Tatewu„. Widok na rozciągający się poniżej kanion rzeki Worotan na pewno pozostanie Wam na długo w pamięci, podobnie jak wizyta w kolejnym symbolu Armenii – klasztorze Tatew z IX w. Kolację zjemy już w przytulnym hotelu w Goris.

 

Dzień 7

Rano spacer po „skalnym mieście” w Goris. Następnie przekroczymy granicę z Górskim Karabachem i udamy się do jego stolicy (Stepanakert), aby dopełnić formalności wizowych i zobaczyć pomnik Artsagh – symbol Górskiego Karabachu. Odwiedzimy Vengli – wioskę, gdzie ogrodzenia robi się z tablic rejestracyjnych! Nad wioską góruje kolejny bezcenny monastyr Gandzasar. Nocleg w Górach Karabachskich.

 

Dzień 8

To dzień włóczęgi po górach i kanionach, pośród sielskich, choć często zniszczonych niedawną wojną wiosek. Odwiedzimy kolejne zabytki, przejedziemy kolejne kilometry terenu, być może zażyjemy kąpieli w gorących źródłach, a na nocleg zawitamy w niesamowitym miejscu – opuszczonym górskim kurorcie.

 

Dzień 9

Przekraczaliście kiedyś tzw. „zieloną granicę”? Tutaj to możliwe! W tym dniu wjedziemy z powrotem do Armenii. Zobaczycie armeńskie morze – czyli Jezioro Sewan, wpisaną do UNESCO nekropolię w Noratus, pełną rzeźbionych chaczkarów i znany z pocztówek, położony nad jeziorem monastyr Sevan. Dzień zakończymy kolacją w zabytkowym centrum Dilijan. Nocleg w hotelu.

 

Dzień 10

Powrót do Tbilisi i pożegnalna supra. W nocy transfer na lotnisko i powrót do Polski.

Koszty

Dla osób jadących własnym autem

2300 zł za auto

z 2 osobami
+ 300 zł za każdą kolejną dorosłą osobę


Cena obejmuje:

 • Przygotowanie wyprawy
 • Prowadzenie przez pilota po przejechanej trasie
 • Opieka organizatora 24h
 • Koszulki, naklejki, gadżety

Cena  nie obejmuje:

 • Paliwa, opłat drogowych, opłat granicznych
 • Wyżywienia, restauracji
 • Noclegów w hotelach
 • Opłat za wstępy i dodatkowe atrakcje
 • Opłaty za wizę Górskiego Karabachu
 • Ubezpieczenia KL/NW

Dla osób jadących w aucie z nami

2500 zł od osoby


Cena obejmuje:

 • Transport samochodem terenowym podczas wyprawy
 • Opieka organizatora 24h
 • Wyżywienie (z wyjątkiem restauracji)
 • Transfer z i na lotnisko
 • Sprzęt biwakowy (z wyjątkiem śpiwora)
 • Koszulki, naklejki, gadżety

Cena  nie obejmuje:

 • Biletu na samolot (dolot/powrót)
 • Posiłków w restauracjach
 • Noclegów w hotelach
 • Opłat za wstępy i dodatkowe atrakcje
 • Opłaty za wizę Górskiego Karabachu
 • Ubezpieczenia KL/NW

Dla osób jadących wynajętym autem

2300 zł za auto

z 2 osobami
+ 300zł za każdą kolejną dorosłą osobę

+ 900$ za wynajem samochodu


Cena obejmuje:

 • Wynajem samochodu terenowego ze sprzętem biwakowym
 • Upoważnienie notarialne do wjazdu samochodem na teren Armenii
 • Przygotowanie wyprawy
 • Prowadzenie przez pilota po przejechanej trasie
 • Opieka organizatora 24h
 • Transfer z i na lotnisko
 • Koszulki, naklejki, gadżety

Cena  nie obejmuje:

 • Paliwa, opłat drogowych, opłat granicznych
 • Wyżywienia, restauracji
 • Noclegów w hotelach
 • Opłat za wstępy i dodatkowe atrakcje
 • Opłaty za wizę Górskiego Karabachu
 • Ubezpieczenia KL/NW
Pozostałe koszty Przelot 1000-1500 zł; paliwo w Armenii ok. 3 zł/litr; wyżywienie – jak w Polsce lub taniej; noclegi w hotelach – do 30€/osobę/noc; obiad w restauracji – 5-10€; wstępy - do 50€/osobę
Zniżki Jeśli już byłeś z nami na wyprawie otrzymasz 15% zniżki!
Jeśli jeśli połączysz tą wyprawę, z wyprawą po Gruzji otrzymasz aż 30% zniżki!

Już dziś wypełnij poniższy formularz, aby otrzymać dodatkowe informacje